Sanktuarium Rokitno; modlono się za ofiary Ludobójstwa, a także w intencji uchwalenia dnia pamięci 11 lipca.

Wczoraj, w niedzielę podczas uroczystej sumy o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej Kresowianie (członkowie Świebodzińskiego Związku Kresowego) i wszyscy obecni pielgrzymi modlili się za pomordowanych na Kresach, szczególnie za ofiary Krwawej Niedzieli 11 lipca kiedy to bandy UPA w sposób zorganizowany napadły 99 polskich wiosek i osiedli. Tylko w tym dniu ich ofiarą padło kilka tysięcy osób. W tym kobiety i dzieci.

Podczas Mszy Św. była też i modlitwa za ustanowienie dnia 11 lipca dniem Pamięci Ludobójstwa na Kresach.
Obecne były Panie z koła z Gryfina i Szczecina „Pacholęta”. A także osoby, rodziny i potomkowie z wsi Milno położonej w powiedzie brodzkim. Strona internetowa poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach: Milno.pl

Pomysł założenia strony wsi jest doskonały. Każda wieś na Kresach wschodnich powinna mieć taką domenę. Dałoby to wyobrażenie ilości ludzi pokrzywdzonych ekspatriacją przeprowadzoną po wojnie.

W Rokitnie wiele osób dowiedziało się o inicjatywie utworzenia Dnia Pamięci Zbrodni Ludobójstwa, min. członkowie rowerowej wycieczki z Wrocławia. Z opiekunem i przewodnikiem rowerzystów miałem okazję rozmawiać krótko po Mszy. Obiecał pogłębiać i kultywować wiedzę wśród młodych o tej zbrodni. Otrzymał od nas ulotkę o Stasi i adresy stron internetowych, na których wiedzę tą można pogłębiać.
Wśród wiernych uczestniczących, po Mszy rozdaliśmy kilkaset ulotek z informacją o zbrodni i adresami internetowymi.
Z Poznania pomagał mi Robert Olejniczak również członek PTMKiZK od zeszłego roku, który po przeczytaniu książki państwa Siemaszko postanowił włączyć się w misję niesienia prawdy o zbrodni. W tym celu skontaktował sie ze mną aby móc aktywnie współpracować z organizacjami kresowymi.

Po Mszy Św. Kresowianie udali się pod tablicę ŚZK umieszczoną przy kaplicy kresowej Matki Boskiej Ostrobramskiej, aby złożyć pod nią kwiaty, odmówić modlitwę za pomordowanych i odczytać informację o uchwale województwa Lubuskiego mówiącej o uznaniu dnia 11 lipca dniem pamięci Sejmik województwa lubuskiego popiera projekt uchwały Dnia Pamięci 11 lipca . Sejmik województwa był drugim w Polsce, który podjął taką uchwałę. Pierwszy był sejmik województwa opolskiego: Dzień 11 lipca dniem pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach
Następny będzie Kraków. Głęboko wierzę, że za tym przykładem pójdą pozostałe sejmiki wojewódzkie.
Informację i tekst uchwały odczytywał Kresowianom Prezes ŚZK Wacław Kondrakiewicz pod kaplicą Kresowian w Rokitnie.
Po tym Pacholęta z Gryfina odśpiewały kilka pieśni i piosenek.
Wywiązało się wiele rozmów miedzy obecnymi, wspominano kresowe życie, dzielono się informacjami, mówiono też i o sprawach błahych z dnia codziennego jak potrawach kresowych, zabawnych sytuacjach…
Było to wspaniałe spotkanie…
W okolicy godziny 14.30 przybyli członkowie ŚZK pożegnali Sanktuarium Maryjne w Rokitnie odjechali autokarami do Świebodzina, Zbąszynia, Zbąszynka, Kosieczyna i innych miejsc zamieszkania.
To samo uczyniliśmy i my, po drodze odwiedzając jeszcze pomnik Kresowych Nekropolii w Świebodzinie pod którym 11 lipca spotkają się Kresowianie z okolic aby uczcić pamięć pomordowanych…

Szczególnie chcielibyśmy podziękować ks. Józefowi Tomiakowi Kustoszowi Sanktuarium Rokitniańskiego za dobre słowo i modlitwę.

Piotr Szelągowski


Polecany link: Świebodzin; 11 lipca 69 rocznica Pamięci o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.