Wczoraj, w niedzielę podczas uroczystej sumy o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej Kresowianie (członkowie Świebodzińskiego Związku Kresowego) i wszyscy obecni pielgrzymi modlili się za pomordowanych na Kresach, szczególnie za ofiary Krwawej Niedzieli 11 lipca kiedy to bandy UPA w sposób zorganizowany napadły 99 polskich wiosek i osiedli. Tylko w tym dniu ich ofiarą padło kilka tysięcy osób. W tym kobiety i dzieci.
Podczas Mszy Św. była też i modlitwa za ustanowienie dnia 11 lipca dniem Pamięci Ludobójstwa na Kresach.
Obecne były Panie z koła z Gryfina i Szczecina „Pacholęta”. A także osoby, rodziny i potomkowie z wsi Milno położonej w powiedzie brodzkim. Strona internetowa poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach: Milno.pl
Pomysł założenia strony wsi jest doskonały. Każda wieś na Kresach wschodnich powinna mieć taką domenę. Dałoby to wyobrażenie ilości ludzi pokrzywdzonych ekspatriacją przeprowadzoną po wojnie.
W Rokitnie wiele osób dowiedziało się o inicjatywie utworzenia Dnia Pamięci Zbrodni Ludobójstwa, min. członkowie rowerowej wycieczki z Wrocławia. Z opiekunem i przewodnikiem rowerzystów miałem okazję rozmawiać krótko po Mszy. Obiecał pogłębiać i kultywować wiedzę wśród młodych o tej zbrodni. Otrzymał od nas ulotkę o Stasi i adresy stron internetowych, na których wiedzę tą można pogłębiać.
Wśród wiernych uczestniczących, po Mszy rozdaliśmy kilkaset ulotek z informacją o zbrodni i adresami internetowymi.
Z Poznania pomagał mi Robert Olejniczak również członek PTMKiZK od zeszłego roku, który po przeczytaniu książki państwa Siemaszko postanowił włączyć się w misję niesienia prawdy o zbrodni. W tym celu skontaktował sie ze mną aby móc aktywnie współpracować z organizacjami kresowymi.
Po Mszy Św. Kresowianie udali się pod tablicę ŚZK umieszczoną przy kaplicy kresowej Matki Boskiej Ostrobramskiej, aby złożyć pod nią kwiaty, odmówić modlitwę za pomordowanych i odczytać informację o uchwale województwa Lubuskiego mówiącej o uznaniu dnia 11 lipca dniem pamięci Sejmik województwa lubuskiego popiera projekt uchwały Dnia Pamięci 11 lipca . Sejmik województwa był drugim w Polsce, który podjął taką uchwałę. Pierwszy był sejmik województwa opolskiego: Dzień 11 lipca dniem pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach
Następny będzie Kraków. Głęboko wierzę, że za tym przykładem pójdą pozostałe sejmiki wojewódzkie.
Informację i tekst uchwały odczytywał Kresowianom Prezes ŚZK Wacław Kondrakiewicz pod kaplicą Kresowian w Rokitnie.
Po tym Pacholęta z Gryfina odśpiewały kilka pieśni i piosenek.
Wywiązało się wiele rozmów miedzy obecnymi, wspominano kresowe życie, dzielono się informacjami, mówiono też i o sprawach błahych z dnia codziennego jak potrawach kresowych, zabawnych sytuacjach…
Było to wspaniałe spotkanie…
W okolicy godziny 14.30 przybyli członkowie ŚZK pożegnali Sanktuarium Maryjne w Rokitnie odjechali autokarami do Świebodzina, Zbąszynia, Zbąszynka, Kosieczyna i innych miejsc zamieszkania.
To samo uczyniliśmy i my, po drodze odwiedzając jeszcze pomnik Kresowych Nekropolii w Świebodzinie pod którym 11 lipca spotkają się Kresowianie z okolic aby uczcić pamięć pomordowanych…
Szczególnie chcielibyśmy podziękować ks. Józefowi Tomiakowi Kustoszowi Sanktuarium Rokitniańskiego za dobre słowo i modlitwę.
Piotr Szelągowski
Polecany link: Świebodzin; 11 lipca 69 rocznica Pamięci o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA.