Skarby na dnie Bałtyku?

Chyba zawsze tego typu informacje wprawiły określoną grupę poszukiwaczy w ten specyficzny stan, dlatego też nie słabnie zainteresowanie poszukiwaniami w wodzie i na lądzie…

Materiał cytowany ze stron WP:
„Na dnie Bałtyku koło szwedzkiego wybrzeża znaleziono wrak okrętu wojennego z XVII wieku, który jakoby ma kryć złoto. Szwedzcy badacze zatopionych okrętów poszukiwali go od ponad pięćdziesięciu lat.

Wokół okrętu o nazwie „Resande Man”, co można tłumaczyć jako „Podróżnik”, narosły legendy. Przed pół wiekiem poszukiwał go odkrywca wraku słynnego galeonu „Vasa”, podniesionego z dna morskiego i eksponowanego w specjalnym muzeum w Sztokholmie. Wiadomo było, że „Podróżnik” zatonął w listopadzie 1600 r. w pobliżu portu Nynashamn, z którego obecnie kursują promy do Polski.

Okręt miał podobno transportować ładunek złota do Gdańska. Chciano przekupić nim polskich magnatów, by Rzeczpospolita zrezygnowała ze swych praw do Inflantów, czyli obecnych ziem Łotwy i Estonii. Jest to zapewne wytwór fantazji, bo Szwecji nie było wówczas stać na takie wydatki, a ponadto już trwała wojna polsko-szwedzka tocząca się właśnie w Inflantach. Raporty nurków, którzy odkryli wrak, dowodzą, że przetrwały tylko fragmenty kadłuba okrętu.

Link do strony z oryginalnym artykułem:
Wrak Statku

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.