Spotkanie z hufcem harcerskim z Szamotuł.

Na zaproszenie harcerzy z Szamotuł (pion „Wędrowcy”) o godzinie 18.00 spotkałem się z nimi w dniu 24 września aby przybliżyć im to, co wiem na temat Ludobójstwa na Kresach dokonanego przez OUN-UPA. A także przekazać wiadomości na temat obecnej sytuacji i tego co dzieje się wokół tematu upamiętniania, działań związanych z odkłamywaniem i upublicznianiem informacji związanych z tą zbrodnią.

Koszulka rocznicowa prezentowana zebranym harcerzom z hufca w Szamotułach
Koszulka rocznicowa prezentowana zebranym harcerzom z hufca w Szamotułach


Miedzy innymi opowiedziałem harcerzom o wystawie w 2010 roku w Kijowie, pomnikach zbrodniarzy służących reżimowi nazistowskiemu na terenie Ukrainy i działalności UPA po II wojnie światowej. Zaprezentowałem im też pismo IOH i film, który był dołączony do numeru pisma pt.: „Zapomnij o Kresach” – relacje świadków zbrodni, a także świadectwa ich świadczące o Ukraińcach, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków.

Przekazałem harcerzom zbiór książek z mojej prywatnej kolekcji o tematyce związanej z II Wojną Światową, działaniami harcerzy podczas niej (w tym unikalne podziemne broszurowe wydania z lat okresu PRL i pozycję z biblioteki Instytutu Paryskiego o Kardynale Wyszyńskim), a także dwa numery „Liberum Veto” i pamiątkową koszulkę rocznicową.
Po spotkaniu wręczono mi wiązankę przepięknych róż razem z podziękowaniem na piśmie (fragment): „…spotkanie z Panem wzbudzi w nas potrzebę dociekania prawdy dotyczącej naszej Ojczyzny i naszych rodaków. Czuwaj!”
Najważniejsze dla mnie jednak było żywe zainteresowanie tematem objawiające się w pytaniach harcerzy, a także głos jednej z uczestniczek: „dziękujemy za bardzo interesującą i ciekawą prelekcję”.

Podziękowanie i kwiaty od harcerzy już u mnie w domu
Podziękowanie i kwiaty od harcerzy już u mnie w domu

Piotr Szelągowski

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

Opowiadam o realizacji filmu dok. dołączonego do pisma IOH
Opowiadam o realizacji filmu dok. dołączonego do pisma IOH
Harcerze słuchają prelekcji poświęconej zbrodni Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA
Harcerze słuchają prelekcji poświęconej zbrodni Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA
Spotkanie z harcerzami w Szamotułach - prezentuję książki ks Tadeusza Isakowicza Zaleskiego
Spotkanie z harcerzami w Szamotułach – prezentuję książki ks Tadeusza Isakowicza Zaleskiego
Książki przekazane harcerzom
Książki przekazane harcerzom
IOH - omawiany nr o zbrodni w Ihrowicy dokonanej 24 grudnia 1944 roku.
IOH – prezentowany nr o zbrodni w Ihrowicy dokonanej 24 grudnia 1944 roku.

Na ostatnim zdjęciu prezentowane są strony IOH (Inne Oblicza Historii), numeru w którym omawiana jest zbrodnia w Ihrowicy – na zdjęciu wewnątrz numeru pokazana jest grupa harcerzy z drużyny „Bosych” prowadzący drużynę: Bortnik.


Zdjęcia ze spotkania wykonały harcerki hufca. Bardzo im za to dziękuję!

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jeden komentarz do “Spotkanie z hufcem harcerskim z Szamotuł.”

  1. Dobrze że wciąż prowadzisz te pogadanki o Ludobójstwie na Kresach. Ja próbuje zainteresować tym tematem kilku dziennikarzy.

Możliwość komentowania została wyłączona.