Na zaproszenie harcerzy z Szamotuł (pion „Wędrowcy”) o godzinie 18.00 spotkałem się z nimi w dniu 24 września aby przybliżyć im to, co wiem na temat Ludobójstwa na Kresach dokonanego przez OUN-UPA. A także przekazać wiadomości na temat obecnej sytuacji i tego co dzieje się wokół tematu upamiętniania, działań związanych z odkłamywaniem i upublicznianiem informacji związanych z tą zbrodnią.
Miedzy innymi opowiedziałem harcerzom o wystawie w 2010 roku w Kijowie, pomnikach zbrodniarzy służących reżimowi nazistowskiemu na terenie Ukrainy i działalności UPA po II wojnie światowej. Zaprezentowałem im też pismo IOH i film, który był dołączony do numeru pisma pt.: „Zapomnij o Kresach” – relacje świadków zbrodni, a także świadectwa ich świadczące o Ukraińcach, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków.
Przekazałem harcerzom zbiór książek z mojej prywatnej kolekcji o tematyce związanej z II Wojną Światową, działaniami harcerzy podczas niej (w tym unikalne podziemne broszurowe wydania z lat okresu PRL i pozycję z biblioteki Instytutu Paryskiego o Kardynale Wyszyńskim), a także dwa numery „Liberum Veto” i pamiątkową koszulkę rocznicową.
Po spotkaniu wręczono mi wiązankę przepięknych róż razem z podziękowaniem na piśmie (fragment): „…spotkanie z Panem wzbudzi w nas potrzebę dociekania prawdy dotyczącej naszej Ojczyzny i naszych rodaków. Czuwaj!”
Najważniejsze dla mnie jednak było żywe zainteresowanie tematem objawiające się w pytaniach harcerzy, a także głos jednej z uczestniczek: „dziękujemy za bardzo interesującą i ciekawą prelekcję”.
Piotr Szelągowski
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.
Na ostatnim zdjęciu prezentowane są strony IOH (Inne Oblicza Historii), numeru w którym omawiana jest zbrodnia w Ihrowicy – na zdjęciu wewnątrz numeru pokazana jest grupa harcerzy z drużyny „Bosych” prowadzący drużynę: Bortnik.
Zdjęcia ze spotkania wykonały harcerki hufca. Bardzo im za to dziękuję!
Dobrze że wciąż prowadzisz te pogadanki o Ludobójstwie na Kresach. Ja próbuje zainteresować tym tematem kilku dziennikarzy.