Strzelectwo – sport, zabawa, potrzeba? Może coś więcej?


Wiele razy pisałem na blogu, o strzelaniu. W różnych kontekstach. Jednym z nich jest kontekst sportowy. Innym obronny. Czy można to jakoś połączyć? I czy w Polsce można przywrócić naukę strzelania w szkołach średnich?
strzelnica

Osoby w moim wieku pamiętają strzelanie z karabinka kbks na ocenę. Skupienie i celność.
Może po latach wiele osób nie pamięta zbyt dużo z tych zajęć. Jednak zostaje sam fakt jakiegoś oswojenie się z bronią. Z hukiem, z procedurą wystrzału. Takim osobom zawsze łatwiej jest ponownie rozpocząć szkolenie.

Dochodzi też element sportowej rywalizacji. Można przeżyć wiele ciekawych i emocjonujących chwil ciągle poprawiając swoją skuteczność. Każdy kto strzela, wie o czym piszę. Ta chęć umieszczenia wszystkich przestrzelin w centralnym punkcie tarczy…
Wszystkie plusy jakie wynikają z rywalizacji czysto sportowej mają tutaj miejsce.
Dochodzi do tego też specyfika sportu. Nauka odpowiedzialności i bezpiecznego zachowania.
Jest wiele elementów, które są ważkie w celowości prowadzenia szkoleń w szkołach średnich.
Warto wrócić do tego modelu. Na poziomie prowadzonych kiedyś lekcji z Przysposobienia Obronnego, ale i też w ramach zajęć sportowych. Może jedna godzina tygodniowo jako rodzaj sportu? Zajęcia wyłaniałyby najsprawniejszych z najlepszymi predyspozycjami.
Być może stalibyśmy się potęgą w strzelectwie sportowym.

Jak widać aspektów jest wiele. Na razie jednak pozostaje nam lobbowanie za takimi rozwiązaniami i coraz popularniejsza zabawa na strzelnicach. Również i pneumatycznych.

Trzeba więc walczyć o przywrócenie szkoleń strzeleckich. Postawienie tutaj w nadchodzących wyborach na Pawła Kukiza, który również uprawia ten sport – ma swoją wagę.

Obecnie rodzice mogą pomyśleć o umieszczeniu swoich pociech w klubach strzeleckich w swojej okolicy, właśnie w tej dyscyplinie sportu. Wbrew pozorom kondycję fizyczną i wytrzymałość również należy posiadać. Doskonałym uzupełnieniem jest szkolenie się w judo, czy też uczęszczanie na basen.
W strzelectwie sportowym, statyka jest bardzo ważna, a do tego aby ją móc utrzymać trzeba mieć kondycję. To oczywiście lata praktyki. Z kolei praktykę uzyskuje się poprzez trening i szkolenie. Najlepiej rozpocząć je w przedziale wiekowym 13-14 lat.
Następnie czekać na efekty strzeleckie swoich pociech. Zawsze przyjemnie jest cieszyć się z nimi sukcesami medalowymi.
Dlaczego nie w strzelectwie?

Piotr Szelągowski

Link poruszający problem dostępu do broni strzeleckiej w naszym kraju Dostęp do broni palnej, czy potrzebny?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.