Szwajcarskie „moro”. Maskowanie TASS 57.

Tyle piszę o zbrojnej neutralności Szwajcarii. Ale mam też coś w domu z wyposażenia wojsk szwajcarskich. Komplet maskujący ubranie polowe dla armii szwajcarskiej symbol TASS 57.
Kiedyś niezwykle się mi spodobało. I kolorystycznie i funkcjonalnie. Ilość kieszeni jakie ten komplet posiada przewyższa wiele innych ubiorów polowych.

Swoją drogą kiedyś zastanawiałem się czy przewidziano dla konkretnej kieszeni w tym zestawie określone rzeczy. Niektóre są zastanawiające…

Kilka fotek:


I całość (łącznie z plecakiem):

Maskowanie mundurów polowych zawsze mnie ciekawiło, z wielu przyczyn, po pierwsze mundury maskujące wyglądają ciekawie, niesamowicie czasami, głównie są na wyposażeniu jednostek zwiadowczych, szturmowych, specjalnych, a także pełnią pewną określoną rolę, maja uczynić żołnierza „niewidzialnym na polu walki. Czy obecnie to się udaje to inna sprawa.

Czasami zdarza się mi przebierać dla różnych celów uatrakcyjnienia imprezy, w różne mundury polowe…


Polecam też stronkę z testem kamuflaży: www.asgtraper.pl: …nie ma „wzoru uniwersalnego”, który maskuje w każdych warunkach. Pomimo wprowadzenia kamuflaży przejściowych nie są one skuteczne we wszystkich obszarach świata. Spowodowane jest to tym, iż poszczególne wzory były dostosowywane do odpowiednich stref klimatycznych, gdzie nie występują takie same warunki jak w Polsce (roślinność, klimat, oświetlenie). Kluczowymi czynnikami wpływającymi na skuteczność danego kamuflażu są m.in. pora roku, występująca roślinność i otoczenie, pora dnia – podczas silnego słońca lepiej sprawdzają się jaśniejsze kamuflaże, a podczas silnego zachmurzenia wzory ciemniejsze. …

Przy okazji ciekawa stronka o jednym ze wzorów maskowania -prekursorów. Tak, Niemcy jeszcze przed II wojną światową wymyślili kamuflaż. Konkretnie: luty 1937 roku – Prof. Johann Georg Otto Schick…

Na proponowanej stronie ostatni „krzyk mody” III Rzeszy w dziedzinie kamuflażu: Leibertarnmuster 45 – flecktarn

Flecktarn, Flecktarnmuster albo Fleckentarn – to kilku-kolorowe 2 i więcej (najczęściej około 5 kolorów), zestawienie kamuflujące na mundurach.

Poniżej przykład polskiego maskowania z lat 50-tych używanego w polskich wojskach desantowych, wzorowanego na niemieckim maskowaniu używanym w Wehrmachcie:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.