Teatr Nie Teraz: „Ballada o Wołyniu”. 13-ty spektakl w Zielonej Górze

…i dwa tysiące ludzi, którzy obejrzeli spektakl. Dwa tysiące osób, które poznały artystyczna wizję upamiętniającą martyrologię polskiej ludności na Kresach. Emocje i siła przekazu są ogromne. To trzeci spektakl który udało się mi obejrzeć, nie ukrywam, że po części mam swój inicjacyjny wkład w fakt jego zaistnienia. Trzy spektakle które odbyły się we Wschowej, Żarach i Zielonej Górze udało się zorganizować po moim telefonie do Przyjaciela, który resztę wziął w swoje ręce. Udało się. Od pierwszego przeze mnie obejrzanego spektaklu uważam, że konieczną jest ta „nadbudówka kulturalna” jak określił dzieło, które stworzył reżyser spektaklu Tomasz Żak.

Do tego co robi wiele osób zaangażowanych prywatnie w naświetlanie Prawdy o Ludobójstwie dołącza silna reprezentacja ze świata sztuki i kultury. To co oferuje to artystyczna wizja tragedii na Kresach. Oparta na autentycznych relacjach z wykorzystaniem szeroko zakrojonych środków artystycznych.
Zestawienie to powala swoją siłą. Przekaz jest alegoryczny lecz bardzo wyrazisty. Zostawia też wiele swobody do własnej analizy i poszukiwań źródeł. Źródła te są, istnieją stworzone przez tysiące świadków, zapisane w kilkuset numerach wrocławskiego „Na Rubieży”, w książkach Siemaszków, materiałach Kormana, Kulińskiej, Niedzielki czy Poliszczuka. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Są pozycje wydawane w kilkudziesięciu egzemplarzach, za ostatnie grosze głodowych emerytur, tylko dlatego że; …tak trzeba… i sumienie ofiar, które cudem przeżyły, nie pozwala nie zostawić śladu.
Jest jednak wiele relacji, które na zawsze zostały stracone. Ludzi, którzy zmierzyli się z traumą i … przegrali.
Pamiętajmy o tym aspekcie.

Wyrażamy szczere i gorące podziękowania; wójtowi gminy Mariuszowi Zalewskiemu, łężyckiemu radnemu w Gminie Zielona Góra Krzysztofowi Wołczyńskiemu, a także dyrektorowi Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze im. Leona Kruczkowskiego Robertowi Czechowskiemu za organizację spektaklu teatralnego „Teatru Nie Teraz” pt. „Ballada o Wołyniu”.
Według naszej oceny: ten spektakl powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych.

Piotrek

Inne materiały na temat przedstawienia: Ballada o Wołyniu, ballada o zaginionym świecie …

Ballada O Wołyniu Foto- album z przedstawienia


Przepraszamy za stosunkowo niską jakość zdjęć, aparat fotograficzny amatorski.


Wywiad z Dyrektorem i reżyserem spektaklu Tomaszem Żakiem:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Teatr Nie Teraz: „Ballada o Wołyniu”. 13-ty spektakl w Zielonej Górze”

Możliwość komentowania jest wyłączona.