USA – Iran; O:1 samolot szpiegowski RQ-170 Sentinel uprowadzony.

Tajny Dron USA Force uprowadzony elektronicznie przez Irańczyków; sprowadzony w całości na ziemię przy użyciu systemów zaawansowanej elektronicznie techniki łamania kodowanych sygnałów sterujących samolotem szpiegowskim o nazwie „RQ-170 Sentinel”.

„Irańczycy  pokazali światu jeden z najnowocześniejszych samolotów bezzałogowych należących do USA
[…]
jak podaje telewizja Fox News, przedstawiciele Waszyngtonu oficjalnie potwierdzili autentyczność opublikowanych zdjęć.
[…]
Jak poinformował dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej gen. Amir Ali Hadżizadeh, irańskie siły sprowadziły dron na ziemię, zastawiwszy na niego elektroniczną zasadzkę…”
Źródło: USA upokorzone …

Samolot szpiegowski RQ-170 Sentinel uznawany jest za kluczowy element szpiegowania Iranu. Lata na wysokości 50 tys stóp(15,240 m). Poza śledzeniem Iranu z satelit ten sposób jest najefektywniejszy. Obserwacja z satelity to zaledwie kilka minut, tymczasem dron krąży nad obserwowanym terenem godzinami, filmuje i rozpoznaje grupy robocze, obiekty itp.

Strata drona i technologii na jego pokładzie może być bardzo bolesna dla USA.
Specjalista robotyki w Brookings Institution, niejaki Pan Singer stwierdził że jedną z technologii które mogą okazać się dużym zyskiem dla Irańczyków jest bardzo zaawansowany technologicznie radar znajdujący się na pokładzie drona. A także inne czujniki znajdujące się na pokładzie…
Z kolei Dennis M. Gormley, ekspert z University of Pittsburgh, stwierdził że skopiowanie samego samolotu jako urządzenia mogącego być wykorzystywanym seryjnie jest raczej niemożliwe i wymaga bardzo wyrafinowanej i złożonej wiedzy specjalistycznej i technologii. Wymaga także znajomości rysunku inżynieryjnego U.A.V. i niezwykłej precyzji wykonania.
Doskonale zachowany samolot jest dowodem na to że na pewno nie była to usterka silników czy usterzenia i że jest to albo błąd sterowania, albo cybernetyczny atak na systemy sterownicze – tak twierdzi z kolei Dan Goure, analityk z Lexington Institute.

Źródło: Drone Crash in Iran Reveals Secret U.S. Surveillance Effort

Krótki film pokazujący przechwyconego drona: Dron RQ-170 Sentinel w Iranie

Piotrek


Adres z którego wykorzystano zdjęcie drona: RQ-170


Inne ciekawe adresy: www.washingtonpost.com
www.airforcetimes.com

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 komentarze do “USA – Iran; O:1 samolot szpiegowski RQ-170 Sentinel uprowadzony.”

  1. Mnie zastanawia tylko w jaki sposób udało im się przechwycić ten samolot, czy dokonali tego w oparciu o użycie tylko własnej technologi, czy ktoś im pomógł. Słyszałem plotkę, że Rosja rzekomo miała niedawno sprzedać Iranowi technologię do wykrywania samolotów stealth, ale nie wiadomo ile w tym prawdy.

  2. To by tłumaczyło ściągnięcie drona na ziemię w sposób który go nie uszkodził… Nie wydaje się mi żeby Iran sam mógł mieć tak zaawansowane technologiczne możliwości… Jeżeli faktycznie udostępniono mu taką technologię (Rosja) mógł to zrobić.

Możliwość komentowania została wyłączona.