Wołyń – film o prawdzie której boją się polscy politycy.

Długo zastanawiałem się jak zatytułować ten materiał. Uznałem ze po latach obserwacji tego co dzieje się wokoło tragedii Ludobójstwa na terenach wschodnich województw II RP, dokonanego przez OUN-UPA i dramatycznej walki o Prawdę na temat tej zbrodni, tytuł ukazujący bezradność naszych „elit” politycznych będzie najwłaściwszym podsumowaniem i wprowadzeniem do opowieści o przygotowywanym filmie.

Zaraz po otrzymaniu materiałów od zaprzyjaźnionego dziennikarza, odbyłem krótką rozmowę telefoniczną z Panem Stanisławem Srokowskim, oto co mi powiedział w kilku zdaniach będąc w podróży, która jak zwykle prowadzi go do spotkań z Czytelnikami swoich książek i jednocześnie jest drogą Prawdy, o tamtej tak bardzo przez lata niezauważanej zbrodni –

ludobójczym szaleństwie, które ogarnęło zwykłych, prostych ludzi.

„Film jest oparty o moją książkę pt. „Nienawiść”, wątki z innych książek, a także informacje o moim życiu, biografii i historii kresowian. W wyniku wielu rozmów z reżyserem filmu Wojciechem Smarzowskim.
Można te informacje nazwać Inspiracją – do scenariusza, i solidną podstawą, której jest moja twórczość”
Według mojej oceny jeżeli film nie odbiegnie od założeń zawartych w scenariuszu będzie dziełem rzetelnym, uczciwym i dramatycznym.”

Poniżej informacje od Producenta filmu, a także zdjęcia z planu zdjęciowego.

WOŁYŃ
STRESZCZENIE FILMU

Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej. Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.


O FILMIE

Wołyń to epicka opowieść o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w okresie II Wojny Światowej, szczególnie zaś o wydarzeniach z lata 1943 roku na Wołyniu, określanych mianem ?rzezi wołyńskiej?. W scenariuszu znajdują się odniesienia do sytuacji społecznej panującej na tych terenach przed wybuchem wojny. Losy bohaterów filmu dają możliwość ukazania obrazów z kampanii wrześniowej, okresu okupacji sowieckiej, okupacji niemieckiej, zagłady ludności żydowskiej, a wreszcie z czasu narastającego napięcia i eksplozji nacjonalizmu, których kulminacją stały się masowe mordy popełniane na ludności cywilnej. Należy podkreślić, że jest to pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie.

?Wołyń? został pomyślany jako wizualna lekcja historii. Jej celem nie jest, jak w wypadku wielu innych takich lekcji, pokrzepienie serc. Jej uzasadnienie tkwi w postrzeganiu historii jako pamięci zbiorowej społeczeństwa. Wydarzenia, których ta pamięć nie obejmuje, nie istnieją, a poprzez to historia nie może spełnić swojej roli edukacyjnej. Tematyka mordów popełnionych na Wołyniu i we Wschodniej Galicji w latach 1943-45 przez dziesięciolecia spychana była poza nawias oficjalnej historiografii. W zamierzeniu twórców film ma wypełniać tę lukę w wiedzy i świadomości historycznej oraz stanowić hołd dla ofiar zbrodni, poprzez wydobycie ich cierpień z zapomnienia.

Niemniej istotne w zaproponowanej lekcji historii jest przybliżenie i utrwalenie obrazu nieistniejącego już świata kresów wschodnich, z całą jego mozaikowością i bogactwem kulturowym. Wojciech Smarzowski dołożył starań, by przyszły film przedstawiał swoistość tego świata w sferze kultury materialnej, obyczajowości, języka i muzyki.

Ma też ?Wołyń? jeszcze jeden istotny aspekt o wymiarze uniwersalnym. W swoich opowieściach Wojciech Smarzowski bezwzględnie stroni od generalizacji, a narracja prowadzona ?oczami bohaterów? nieuchronnie stawia widza w sytuacji, gdy musi się skonfrontować z pytaniem o przyczyny i istotę zła tkwiącego w naturze ludzkiej. Fakt istnienia tego zła, dopuszczającego popełnianie zbrodni i okrucieństw, staje się bowiem niezaprzeczalny i przeżyty bardzo osobiście.

W swojej eksplikacji projektu reżyser deklarował: ?Chcę zrobić film odważny. Film, który nazwie, nauczy, odda hołd, ale przede wszystkim film, który wzruszy, poruszy i trzepnie po sercu i po głowie. Film, który sponiewiera, ale również film, który zmusi do refleksji. Być może do części widzów dotrze, że czasy, w których przyszło nam żyć, nie są najgorsze. Wrócą oni do domów, żeby przytulić dzieci.?

W roli Zosi Głowackiej zobaczymy debiutującą na ekranie Michalinę Łabacz. Pojawi się wielu wybitnych aktorów (wśród nich tych, którzy znani są także z wcześniejszych filmów Smarzowskiego).

ZAŁOŻENIA I HARMONOGRAM PRODUKCJI

Ze względu na konieczność uchwycenia wszystkich pór roku, realizacja zdjęć do filmu przewidziana jest w czterech okresach zdjęciowych, od jesieni 2014 roku do lata 2015. Wymogi scenariusza narzucają konieczność zbudowania części wsi, w której toczy się akcja filmu, jako dekoracji filmowej. Główna część dekoracji powstała na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Dodatkowe plenery filmowane będą na terenie skansenu w Kolbuszowej, część zaś obrazu dopełniać będą obiekty i efekty wygenerowane komputerowo. Zdjęcia do filmu powstawać będą w plenerach Lubelszczyzny. Pozostałe miejsca do realizacji zdjęć wybrano w okolicach Warszawy i na terenie Województwa Małopolskiego. Premierę filmu przewidziano na pierwszy kwartał 2016 roku. Dystrybutorem filmu będzie Forum Film Poland.

Scenariusz filmu autorstwa Wojtka Smarzowskiego powstał na motywach zbioru opowiadań ?Nienawiść? Stanisława Srokowskiego. Scenariusz poddano skrupulatnym konsultacjom historycznym i etnologicznym. Zyskał on wysoką ocenę ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W marcu b.r. Instytut zadecydował o udzieleniu wsparcia finansowego temu projektowi.

Koszty produkcji filmu wyniosą około 15 milionów złotych.

Producentem filmu jest studio Film it, we współpracy z: TVP S.A., Orange, Andrzej Łudziński Productions i HBO Polska.
Produkcję filmu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej, jak również Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.


TWÓRCY


Wojtek Smarzowski
? scenarzysta i reżyser
Urodzony w 1963 r. w Korczynie. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończył wydział operatorski PWSFTViT w Łodzi. Laureat Paszportu Polityki 2005 w kategorii Film za film ?Wesele?.

Zaczynał od realizacji teledysków, m.in. ?To nie był film? zespołu Myslovitz, za który otrzymał Fryderyka i nominację do Machinerów. Zadebiutował w 1998 roku filmem telewizyjnym ?Małżowina? (Nagroda Specjalna Jury Młodych w Koszalinie oraz nagroda za scenografię na XXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Za następną pracę ? spektakl Teatru Telewizji pt. ?Kuracja?, otrzymał główną nagrodę, Laur Konrada, za reżyserię, na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej w Katowicach Interpretacje 2002, Grand Prix na II Krajowym Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej ?Dwa Teatry? Sopot 2002 oraz Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Płowdiw w 2002 r. Ostatnie realizacje dla Teatru TVP to: ?Klucz? (adaptacja scenariusza i reżyseria) ? spektakl wyróżniony na Krajowym Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej ?Dwa Teatry? Sopot 2005 nagrodą za pierwszoplanową rolę żeńską dla Haliny Łabonarskiej, oraz ?Cztery kawałki tortu?, realizacja w 2006 roku (adaptacja scenariusza i reżyseria). Reżyserował także seriale telewizyjne ?Na Wspólnej? (2003), ?Brzydula? (2008), ?Londyńczycy? (2. sezon, 2009) i ?Bez tajemnic? (3. sezon, 2013). W filmie fabularnym zadebiutował ?Weselem? w 2004 roku, a 5 lat później wyreżyserował ?Dom zły?. Kolejne dwa filmy Smarzowskiego to ?Róża? (2011) i ?Drogówka? (2013). Najnowszym jego filmem jest ?Pod Mocnym Aniołem?, na podstawie powieści Jerzego Pilcha, którego premiera odbyła się w styczniu 2014 roku. Filmy Wojtka Smarzowskiego prezentowane były na licznych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, gdzie zdobyły ponad 70 nagród.

Zdjęcia……Piotr Sobociński Jr.
Scenografia…Marek Zawierucha
Kostiumy Magda Rutkiewicz-Luterek
Charakteryzacja…Ewa Drobiec
Muzyka….Mikołaj Trzaska
Montaż…Paweł Laskowski
Kierownik produkcji…..Paweł Bareński
Producenci…..Dariusz Pietrykowski
Andrzej Połeć
Feliks Pastusiak

INFORMACJE O PRODUCENCIE

Studio filmowe Film it sp. z o.o. zostało założone w lutym 2002 r. Przedmiotem działalności Film it jest produkcja filmów fabularnych, telewizyjnych i reklamowych oraz koordynacja sprzedaży zagranicznej filmów produkcji własnej i wyprodukowanych przez spółkę Grupa Filmowa sp. z o.o. W roku 2004 firma wyprodukowała jako producent wiodący pierwszy pełnometrażowy film fabularny w reżyserii Wojtka Smarzowskiego ?Wesele?. Film it uczestniczył w finansowaniu produkcji na zasadzie udziału finansowego oraz w organizacji produkcji (okres przygotowań, zdjęcia, postprodukcja). Film it był też producentem wiodącym drugiego filmu fabularnego Wojtka Smarzowskiego ?Dom zły? (2009). Podobnie jak w wypadku ?Wesela?, Film it wniósł swój wkład finansowy oraz nadzorował cały cykl produkcji filmu, jak również zajmował się promocją festiwalową i sprzedażą zagraniczną filmu. Pośród innych projektów spółki Film it związanych z rynkiem audiowizualnym należy wymienić uczestnictwo jako koproducent w projektach ?Tulipany? (2004, reż. Jacek Boruch) i ?Mała wielka miłość? (2008, reż. Łukasz Karwowski), produkcję serialu telewizyjnego ?Ekipa? (2007, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Magda Łazarkiewicz) oraz dorobek w produkcji filmów reklamowych (ponad 400). Najnowszym osiągnięciem Film it sp. z.o.o jest kolejny film Wojtka Smarzowskiego ? ?Drogówka?. Premiera filmu odbyła się 1.02.2013. Do kwietnia 2013 roku film obejrzało ponad 1 000 000 widzów.

Wolyn - Arkadiusz Jakubik (jako Maciej Skiba), fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - Arkadiusz Jakubik (w roli Macieja Skiby), fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - Michalina Labacz (Zosia), fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - Michalina Labacz z rezyserem, fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - Michalina Labacz, fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - rezyser Wojciech Smarzowski, fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - wkroczenie wojsk radziecki - wrzesien 1939, fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Wolyn - Wojciech Smarzowski i Arkadiusz Jakubik, fot. Krzysztof Wiktor - Film it

Chciałbym wyrazić swoją wielką nadzieję i radość z rozpoczęcia produkcji tego filmu, która jak wierzę pokaże szerokiej widowni prawdę o tamtych strasznych czasach.
Będę zachęcał jak największe grono moich rodaków do obejrzenia tego obrazu.
Piotr Szelągowski

(wykorzystano materiały Producenta i Dystrybutora: Film it, Forum Film Poland).

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

3 myśli w temacie “Wołyń – film o prawdzie której boją się polscy politycy.”

  1. Sądziłem że już porzuciłeś ten blog i przeniosłeś się na worldpress i dlatego długo tu nie zaglądałem.
    Znam pewnego dziennikarza i filmowca który ma kontakty w środowisku filmowo-medialnym i jego opinia nt Smarzowskiego jest negatywna. Nie należy się spodziewać po Smarzowskim pokazania prawdy o ludobójstwie na Wołyniu i w Galicji. To raczej będzie film w duchu relatywizmu tzn mordowaliśmy się wzajemnie my ich i oni nas. Sądzę że Pan Srokowski będzie mocno zawiedziony i zdziwiony kiedy obejrzy dzieło Smarzowskiego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.