Zniszczony kościół przez Sowietów

Członek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego odwiedzał Białystok, przysłał mi fotkę kościoła – kopii kościoła zniszczonego przez Sowietów na Kresach.

Jest to replika kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła i klasztor Bazylianów w Berezweczu. Kościół ten w 1949 został zniszczony przez komunistów sowieckich.
W jego murach stacjonował w okresie międzywojennym oddział KOP. W 1939 roku to z jego wieży polski karabin maszynowy powstrzymywał nacierających Sowietów. Podczas okupacji Rosjanie w kompleksie założyli ciężkie więzienie. Zginęło w nim wielu Polaków i osób innych narodowości z terenów okupowanych przez Sowietów. Po ataku Niemców na sowiecką Rosję z kolei i ci okupanci zainstalowali tam więzienie – dla Rosjan. Po wojnie w 1949 roku zniszczono kościół. W budynkach które pozostały do dziś istnieje tam więzienie…
W Białymstoku w latach 1991-1996 zbudowano replikę tego kościoła. To właśnie ona jest na fotografii we wpisie.
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.