Od Korporacji do Konspiracji – wykład na kwaterze korporacji Hermesia

Korporacja Akademicka Hermesia w zeszły czwartek 17 marca na kwaterze gościła historyka z poznańskiego IPN Rafała Sierchułę. Wykład poświęcony był roli korporacji studenckich w walce o niepodległość. W okresie międzywojennym działalność korporacyjna wśród studentów była bardzo popularna.

Hermesia w sposób bezpośredni nawiązuje do tej tradycji.
Temat wykładu był bardzo obszerny, obejmował okres od 1934 roku, stan korporacji w latach przedwojennych, ich działalność od 1934 roku, poprzez konspirację wojenną i aż do czasów powojennych, – z reguły śmierci uczestników konspiracji w stalinowskich więzieniach.
Wykład pokazywał świadome, dojrzałe zaangażowanie rodzące się w strukturach studenckich; korporacjach, w postawie patriotycznej, miłości Ojczyzny aż do najwyższej ofiary.

Tego typu zdarzenia jak ów wykład powinny mieć znacznie częściej miejsce, aby w ten sposób budowały w wymiarze obywatelskim narodową, patriotyczną świadomość w nowych, dopiero kształcących się elitach społeczeństwa polskiego. Tylko na tak zbudowanych fundamentach będzie możliwa odpowiedzialność owych elit w stosunku do kraju i społeczeństwa.

Piotrek

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

Jedna myśl w temacie “Od Korporacji do Konspiracji – wykład na kwaterze korporacji Hermesia”

Możliwość komentowania jest wyłączona.