Kto będzie walczył o Prawdę Kresów Wschodnich?

Zadałem kilka pytań Bartłomiejowi Wróblewskiemu kandydującemu z pozycji 11-tej z lisy PiS. Nie ukrywam, że wysłałem podobne zapytania do niektórych innych kandydujących. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Min była to 1-ka Korwina w Poznaniu (na FB zapytałem o stosunek do tej sprawy i ewentualny kontakt mailowy – podałem też swój telefon).

Bartłomiej Wróblewski nie wstydzi się swojego pochodzenia z dawnych województw wschodnich na terenach II RP. Mówi się o takich osobach „Kresowianie”…

Nie  raz rozmawialiśmy o sprawach związanych z walką o Prawdę o Ludobójstwie.
Bartłomiej między innymi (poza potwierdzeniem słownym z jego strony -zaangażowania w różne działania związane z propagowaniem wiedzy na temat; i czasu wojny na terenie województw wschodnich; i kultury, a także (przede wszystkim) Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, Ukraińcach i innych narodowościach), kilka miesięcy temu wspomógł projekt koszulki rocznicowej (11 lipca 1943-2015) 72 rocznica Krwawej Niedzieli) pokrywając produkcję 20 koszulek (które zostały rozdane – zgodnie z jego życzeniem).
Dlatego też na tylnej „stronie” koszulki (plecy) została wyróżniona jego strona web.
Jest obecna w gronie wielu zacnych sponsorów, którzy finansowali różne edycje koszulki.
Czekamy na edycję 15-tą…:
Koszulka rocznicowa 11 lipca 1943

koszulka rocznicowa 11 lipca

Poniżej odpowiedzi na pytania, które zadałem Bartłomiejowi przy okazji startu w wyborach parlamentarnych:

1. Będziemy głównie rozmawiać o Twoim kresowym pochodzeniu, losach rodziny i tym, czym chciałbyś zająć się szczególnie w tematyce zwanej „polityką historyczną”. Na początku jednak zadałbym pytanie o Twoje samopoczucie jako kandydata na posła, jak oceniasz prowadzoną kampanię?

Kandyduję z listy Prawa i Sprawiedliwości, z miejsca ?11?, czyli mam ?Dwie Jedynki?. Staram się przekonać mieszkańców Poznania i Powiatu Poznańskiego, że także w naszym regionie możliwa jest ?Dobra Zmiana?. Moja kampania ma charakter obywatelski. Uczestniczy w niej kilkaset osób. Tylko w okresie ostatniego miesiąca odbyłem ponad 40 spotkań na terenie Poznania i Powiatu Poznańskiego. Prowadzę intensywną kampanię także w Internecie, na Facebooku, Twitterze i YouTube. Zapraszam do kontaktu i współpracy (602-236-194, bw@bartlomiejwroblewski.pl, www.fb.com/wroblewski.bartlomiej).

2. Dobrze, dziękuję za odpowiedź jak widać dobre samopoczucie i nastrój nie opuszczają Ciebie, niestety musimy przejść do tematów zdecydowanie bardziej poważnych – takich z pułapu Twojego pochodzenia kresowego, na twojej ulotce wyborczej widnieje min. Wołyń jako jeden z postulatów polityki historycznej. Będziesz naprawdę walczył o tą tematykę kiedy uda się Tobie zostać posłem? Opowiedz o Twojej rodzinie, też o tym czego doświadczyli podczas wojny, a także o doświadczeniu związanym z Ludobójstwem – dokonanym przez OUN-UPA?

Z Kresów Południowo-Wschodnich pochodzi moja Babcia Maria Kwaśniewska z domu Prokopowicz. Część dalszej rodziny zginęła z rąk Ukraińców. Będę wspierał, a pewnym stopniu być może także podejmował różne działania związane z upamiętnieniem tych wydarzeń.

3. Jak oceniasz stosunek do tego co obecnie „nie dzieje się” (braku reakcji) w UE w odbiorze coraz silniejszego propagowania nacjonalizmu na Ukrainie, a także wprost używania symboli nazistowskich chociażby przez batalion Azov – demaskowanych np. w TV norweskiej? Czy nie uważasz, że może nam zagrażać to w jakiś sposób?

Uważam, że powinniśmy budować dobre relacje z Ukrainą i dążyć do pojednania. Nie powinno się to jednak odbywać kosztem pamięci o zbrodniach popełnianych na Polakach przez Ukraińców w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Dostrzegam odradzenie się nacjonalizmu na Ukrainie i uważam, że nie możemy tego ani bagatelizować, ani wyolbrzymiać. W takim zakresie w jakim możemy, powinniśmy temu przeciwdziałać.

4. Czy potrzebne jest w Poznaniu upamiętnienie Zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA? Takie jednoznaczne, ze słowami: „Ludobójstwo” pisanymi z dużej litery, ? Np w postaci pomnika?

Na pewno ważne są różne inicjatywy upamiętniające zbrodnie na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Na pewno są ważne różne inicjatywy upamiętniające ludobójstwo na Wołyniu i Kresach południowo-Wschodnich. Formy upamiętnienia są do dyskusji i zapewne będą ulegać zmianom. Niedawno spotkaliśmy się na odsłonięciu tablicy w Kościele pw. św. Jana Kantego. Pomnik jest ciekawym pomysłem. Ważną rzeczą są także inicjatywy edukacyjne i wychowanie młodych ludzi.

5.Czy wesprzesz taką inicjatywę? Co więcej, jeżeli pojawi się grupa, która będzie animowała działania mające na celu uczczenie, upamiętnienie i edukację młodzieży w tym tak unikanym temacie wesprzesz jej działania w sposób bezpośredni – lub też przystąpisz do niej – chociażby z racji swojego kresowego pochodzenia?

Tak.

6. Najtrudniejsze pytanie: jeżeli pojawi się w partii do której należysz sprzeciw do kontynuowania takiej polityki historycznej – nie ugniesz się?

Nie przypuszczam, aby było to możliwe. Do tożsamości Prawa i Sprawiedliwości należy utrzymanie tradycji narodowej i pamięć historyczna o istotnych dla nas wydarzeniach. Mogą istnieć różnice we wrażliwościach. Inaczej mogą się rozkładać akcenty. Ale nie widzę możliwości, aby takie sprawy, które są dla mnie ważne tzn. Powstanie Wielkopolskie, Czerwiec ?56, Wołyń czy Żołnierze Wyklęci, miały w jakiś sposób zniknąć z programu. Nie mam takich obaw.

Dziękuję za rozmowę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w kampanii.

Piotr Szelągowski

( Nowa nadzieja – kandydat który mówi o Wołyniu i Kresach w Poznaniu )

Więcej o wykreśleniu słowa Ludobójstwo ? Zdzisław Koguciuk. Lublin.

Apel do mediów w sprawie haniebnej postawy znacznej części posłów do sejmu

Odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Ludobójstwa OUN-UPA Poznań


Właśnie przed kilkoma minutami po zalogowaniu na FB odebrałem takie krótkie info:
wtorek 19:39
Wołyń, to oczywiste ludobójstwo o którym nie możemy zapomnieć, a którego cień kładzie się na naszych relacjach z Ukrainą.Pamięć o jego ofiarach musi być upamiętniona.
Zbigniew Czerwiński

Z prelekcji o Kresach Wschodnich:

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 komentarze do “Kto będzie walczył o Prawdę Kresów Wschodnich?”

Możliwość komentowania została wyłączona.