Lubimy testować mikro zagłady…
https://youtu.be/g8H8hY5LlcE
W końcu sobie załatwimy wielką…Zagładę…
„A co z czasami ery atomowej?
Trochę dat: 1959 ? Układ podpisany w Waszyngtonie o dezatomizacji rejonu Antarktyki; 1963 ? zakaz prób w kosmosie i pod wodą; 1967 ? pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej; 1968 układ o nieproferacji (rozprzestrzenianiu) broni atomowej;
1971- dezatomizacja dna oceanów; 1972- eliminację broni bakteriologicznej; Układy SALT I i SALT II (1974 i 1976) układy rozbrojeniowe i ograniczające częściowo doświadczenia podziemne z bronią nuklearną;
1987 rok- ograniczenie rakiet krótkiego i średniego zasięgu, 1991- Start 1 i 1993 Start 2 następne ograniczenie ilości posiadanych głowic przez obydwa mocarstwa.
Polska też miała swój udział: Plan Rapackiego przewidywał strefę bezatomową w Europie Środkowej, niestety został odrzucony. Z kolei 29.02.1964 memorandum zwane jako Plan Gomułki przewidywało zamrożenie zbrojeń atomowych na terenach NRD, RFN PRL i Czechosłowacji. I ten został odrzucony.
Na zakończenie ciekawostka- konwencja zawarta w 1977 roku o zakazie wykorzystywania technologii modyfikacji środowiska naturalnego w militarnych lub innych wrogich celach, to już śpiew przyszłości, przewidywanie możliwości np. zmian pogody?
Tyle dat?
Jak wyglądała kwestia bezpieczeństwa zakładów atomowych i przechowywania materiałów rozszczepialnych?
Jak było wyżej powiedziane byłej ZSRR ?ukradziono? przynajmniej 4 głowice jądrowe.
W USA. W latach 70-tych GAO (General Accounting Office)_ przeprowadziła specyficzne kontrole zakładów atomowych w USA, mianowicie agenci włamywali się do magazynów.
Efekty działalności były zatrważające: 3 zakłady, jakie odwiedzili były praktycznie bez żadnych zabezpieczeń, w jednym z nich kiedy dostali się do magazynu z materiałami rozszczepialnymi (nie musieli się włamywać po prostu pchnęli drzwi, które się otwarły)mogli obserwować jak portier próbuje nieudolnie połączyć się z policją, jeden z agentów postanowił mu nawet w tym pomóc?”
Cytat: Czy czeka nas wojna atomowa? Bliżej czy dalej?
Polecane:
„Metro 2033” powieść Dmitrija Głuchowskiego, opisująca życie ludzi chroniących się w moskiewskim metrze po wojnie atomowej. Opublikowana w Rosji nakładem wydawnictwa Eksmo (?????) w 2005 roku, następnie w 2007 roku wznowiona przez wydawnictwo Populiarnaja litieratura . W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze.
W Polsce została ona wydana 24 lutego 2010 nakładem wydawnictwa Insignis Media.
W Moskwie jedna z prezentacji Metra 2033 miała miejsce w znajdującym się głęboko pod ziemią odtajnionym bunkrze Ministerstwa Łączności na Tagance.
Książka zawiera przemyślenia natury filozoficznej, psychologicznej, socjologicznej (krytyka społecznych relacji), ma cechy satyry politycznej, antyutopii. Jest to wielowarstwowa opowieść o dorastaniu człowieka, szukaniu swojego miejsca w życiu, przeznaczenia.”