Polacy a Żydzi: Rodzina Kowalskich… temat, który ma pozostać nieznany…

Natrafiłem na wywiad z Katarzyną Łaniewską. I tam stało: „Zamiast „Pokłosia” Katarzyna Łaniewska proponuje film Arkadiusz Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego „Historia Kowalskich”, który opowiada o tym, jak Niemcy spalili całą polską rodzinę za ukrywanie Żydów.” Właśnie. Temat jakże ważny, a przemilczany. Tylko w Polsce zginęły tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy Polaków ratujących Żydów. W Dani szczycą się, że uratowali przed zagładą 80% duńskich Żydów.
Tylko nikt nie wspomina że mowa o jakiś 1600-1800 osobach…(populacja narodu mojżeszowego liczyła niecałe 2,5 tys.) Nie dodaje też, że w przypadku złapania na ukrywaniu Żyda groził… – mandat i reprymenda.
W Polsce zawsze była to śmierć. Czasami śmierć bardzo okrutna, jak rodziny Kowalskich spalonej żywcem. Całej, z wszystkimi dziećmi.
Pierwszy raz czytałem o tym w pozycji „Las Sprawiedliwych”.
Starej książce poruszającej temat ratowania Żydów i opisującej jego kulisy.
Polecam.
Warto obejrzeć też film „Historia Kowalskich” tak mało u nas znany, – dlaczego? Ponieważ pokazuje tragiczną prawdę?
Utrudnia tak naprawdę formowanie wniosków mówiących o ksenofobii narodu polskiego- pokazuje coś wręcz odwrotnego?
Nie zapomnę wyznania starej Żydówki z Wrocławia, która dziękowała organizatorom i obecnym za konferencję o zbrodniach UPA – pośrednio i na Żydach (chociaż na samej konferencji było mało o tym mowy), chwilę z nią rozmawiałem później po jej pięknej i płomiennej wypowiedzi.
Z wielkim żalem mówiła o Żydach bogatych za oceanu, mówiła ona Żydówka, o ich stosunku do swoich ubogich krewnych, potwierdzała może zupełnie nie zając wypowiedzi z książki „Przedsiębiorstwo Holocaust” autorstwa innego Żyda.
Powiedziała, że bardzo a rękę „kuzynom” zza oceanu byłą działalność hitlerowskich siepaczy, tym samym umniejszyli uciążliwą populację biedaków ciągle proszących o parę dolarów wsparcia…
Tego nie mówił Aryjczyk, tylko stara zmęczona i schorowana być może kobieta z rodu Proroków.
Nie zapomnę jej słów do końca życia.

Piotr Szelągowski

Cytat z materiału: Katarzyna Łaniewska o zakłamaniu artystów:…

O filmie: Historia Kowalskich

Historia Kowalskich 2009

To oczywiste że „Historia Kowalskich” nie jest odpowiedzią na „Pokłosie” – raczej na odwrót… „Historia Kowalskich”, „Pokłosie” i kontekst.
(W odpowiedzi na zdanie z podawanego linku: „Wolałbym nie traktować „Historii Kowalskich” jako odpowiedzi na „Pokłosie” (które również oglądałem), bo to sugerowałoby, że wartość tego obrazu jest czymś czysto reaktywnym”.)

i dalej z powyższego materiału:
„Wydaje mi się jednak znaczące, że mniej więcej w tym samym czasie, TVP nadawała pierwszy z tych filmów i program Tomasza Lisa, w którym dyskutowano…o „Pokłosiu” właśnie.

Dobór dyskutantów był nad wyraz pluralistyczny: Stuhr jr, Pszoniak, Żebrowski i producent filmu Pasikowskiego. Spodziewając się tego, co mogę usłyszeć, nie irytowałem się (bardziej niż zwykle) na zgodnie prezentowane przez wszystkich ww. panów (łącznie z prowadzącym) tezy. Każdy może mówić to co uzna za stosowne. Od TVP oczekiwałbym jednak, żeby dbała przynajmniej o to, żeby stworzyć minimalny pluralizm w tego typu dyskusjach. Dwóch za, dwóch przeciw…”

I jeszcze jeden link bardzo rasistowski, tyle tylko że rasizm jest w wykonaniu Żyda: RABIN: ?Goje żyją tylko po to by usługiwać Żydom?

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

2 myśli w temacie “Polacy a Żydzi: Rodzina Kowalskich… temat, który ma pozostać nieznany…”

  1. Jesli znalazly sie fundusze na zrealizowanie „Poklosie” z historia wyssana z palca, to moze nadszedl juz czas na zrobienie glosnego filmu ukazujacego okrucienstwo UPA wobec zydow, Polakow i innych narodowosci. No ale znani rezyserzy i aktorzyny by sie na to nie odwazyli. Lepiej szkalowac bezpodstawnie Polakow niz obrazic i naruszyc „bohaterstwo” zbrodniczej UPA.

  2. Dzisiaj mija 70 lat od czasu tych wydarzen :

    „1943-02-24 – W małej wiosce Paulinów na Podlasiu Niemcy bestialsko zamordowanli dwunastu mieszkańców gminy Sterdyń za pomoc Żydom, uciekinierom ze sterdyńskiego getta.

    1943-02-24 – W nocy z 23 na 24 lutego 1943 roku dwa tysiące niemieckich żołnierzy urządziło obławę. Dzięki szpiclowi wiedzieli, kogo ukarać za pomaganie Żydom. Józefa Kotowskiego z żoną zastrzelili w domu. Jednego z ich synów zabrali do lasu i tam zabili wraz z innymi mieszkańcami. Zginął też stajenny, który wpuszczał Szlojne i Szymela do stajni. Niemcy rozstrzelali 12 osób.”

    http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php

Możliwość komentowania jest wyłączona.