„Wołanie z Wołynia” numer setny – i materiał o „Balladzie…”


Otrzymałem nr. „Wołania z Wołynia” gdzie pojawiła się moja recenzja z przedstawienia Teatru Nie Teraz. Niezwykle mnie to wzruszyło. Jest to dla mnie spektakl, który obowiązkowo powinni obejrzeć wszyscy obywatele tego kraju – i Ukrainy również. Może zmieniłoby to wydźwięk straszliwych zbrodni i ich echa, jakie zakłócają coraz mocniej nasze wzajemne kontakty między narodami (pojawia się coraz więcej – tam na Ukrainie – zwolenników gloryfikowania nacjonalistyczno-faszystowskiej organizacji UPA). A do tego dopuścić nie można.
Piękna idea Piłsudskiego Rzeczypospolitej Trojga Narodów może nie powinna zostać tak zapomniana. To był pomysł, który mógł zmienić bardzo wiele w tej części Europy. Może musimy zrozumieć, że tylko w „grupie siła” – parafrazując znane przysłowie… Szczególnie w tej części Europy.
Może jest to jakiś pomysł. Pytanie: na ile realny?

I jakie grupy, środowiska, organizacje, politycy? są największymi wrogami takiego rozwiązania?…
Jednakże aby móc chociażby myśleć o takim rozwiązaniu konieczne do spełnienia są warunki pokutne. Prawda o zbrodniach UPA musi stać się powszechna i tutaj i tam.
TO nie była organizacja wyzwoleńcza, to była organizacja zbrodnicza. Czyny jakich się dopuścili zbrodniarze z UPA, wykluczają jakąkolwiek; zwaną szlachetną (w rozumieniu szeroko pojętym) – walkę o niepodległość.
TO musimy jasno sobie uświadomić.
A także uświadomić innych.
Jednym ze sposobów jest pokazywanie tego przedstawienia jak największym rzeszom obywateli, zwykłych ludzi, ale też i polityków, którzy chyba nic nie rozumieją z tego problemu. Szczególnie ci umiarkowanie „na prawo”: „taimingujący” owe wydarzenia… (przecież po innych nie ma co się spodziewać czegokolwiek dobrego, o czym dobrze wiemy…)

Doprowadzenie do powszechnego ujawnienia Prawdy jest wspaniałym kamieniem węgielnym do dalszych, być może niezwykle cennych, dla obu narodów – działań. Tak, aby żyło się nam lepiej. I bardziej uczciwie…

Ballada o Wołyniu

Teatr Nie Teraz: ?Ballada o Wołyniu?. 13-ty spektakl w Zielonej Górze

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.