Z klimatem tolkienowskim…


Relacja nadesłana z Polski:

Kilkanaście dni temu (dokładnie 21 maja) odbyła się druga edycja wieczoru tolkienowskiego organizowanego w ramach VIII Festiwal Nauki Mała Ojczyzna ? Wielka Rzecz w Skierniewicach.
Dlaczego warto wspomnieć o tym w sumie niewielkim wydarzeniu? Powody są dwa. Nad atmosferą eventu czuwa, nie kto inny jak Meliana, postać znana miłośnikom Tolkiena. Nie jest to jedynie zwrot retoryczny czy oderwanie się od rzeczywistości miłośnika Śródziemia.
Tolkien - nagrody
Żeby sprawę wyjaśnić trzeba cofnąć się do ubiegłorocznej pierwszej edycji Wieczoru Tolkienowskiego.

Kilka lat temu dwie mieszkanki Skierniewic odbyły podróż tam i z powrotem do Ogrodu Botanicznego w Oxfordzie, gdzie J.R.R. Tolkien spędzał czas w cieniu swojej ukochanej sosny czarnej. Z owej podróży przywiozły szyszki drzewa, pod którym być może powstały karty Władcy Pierścieni czy Hobbita. Nadleśnictwu Skierniewice z ogromnym trudem udało się z przywiezionych nasion wyhodować sadzonki sosny czarnej, a jedna z nich rośnie po dziś dzień w Zwierzyńcu Królewskim. W 2015 roku zorganizowany został konkurs na imię dla drzewka. Wpłynęło setki propozycji, spośród których jury wybrało jedną, wyjątkową – Meliana.
Dla mniej zorientowanych kilka słów, kim była ta postać. Była ona Majarem – najpiękniejszą i najrozumniejszą ze wszystkich swych pobratymców w ogrodach Lorien, gdzie z początku mieszkała. Meliana miała piękny głos, którym umiała czarować. To właśnie ona nauczyła słowiki śpiewać. Gdy Elfy się przebudziły, wyruszyła do Śródziemna, gdzie przez wieki przebywała. Stała się królową całego Doriathu, który okryła Obręczą, przez którą nikt nie mógł przejść bez jej pozwolenia ani wiedzy. Mieszkała w Menegroth.
ognisko

Z miłości jej i Elu Thingola narodziła się Luthien, która była najpiękniejszą z Eldarów (Elfów). Drugim powodem jest wyjątkowa atmosfera wieczorów. Od lat jeżdżę na konwenty i festiwale związane z fantastyką, doceniam i cieszę się z ich niezwykłego rozwoju. Dość powiedzieć, że odbywający się w Poznaniu Pyrkon to największa tego typu impreza w Europie. Czasem jednak brakuje mi klimatu, mniejszych, ?szkolnych? konwentów gdzie wszyscy się znają, a przynajmniej mogą się poznać, organizatorzy integrują się z uczestnikami, a uczestnicy pomagają w organizacji. Nie ma też niezbędnych przy dużych imprezach formalności. Jeśli też tęsknicie za takim klimatem zapraszam na wieczory Tolkienowskie do nadleśnictwa Skierniewice.
topory...

W programie znajdziecie konkursy wiedzowe w najrozmaitszych formułach, plastyczne, kalambury. Wszystko to ?pod okiem? Meliany i z ogniskiem w tle, bo impreza odbywa się na świeżym powietrzu, w pięknych terenach nadleśnictwa Skierniewice. Cech Fantastyki SkierCon zorganizował również LARP przez Puszczę Bolimowską – „Podróż z ostatniego przyjaznego domu” (uczestnicy przekroczyli Czarną Bramę i przeżyli, wszyscy, bez wyjątków), konkurs ECO-Cosplay, podczas którego dzieci mogły stworzyć fantastyczne przebrania z materiałów „z odzysku?.
Ekipa...
Organizatorami Wieczorów Tolkienowskich są Cech Fantastyki ?SkierCon, Nadleśnictwo Skierniewice, Bolimowski Park Krajobrazowy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach. Bardzo duży wkład w tworzenie klimatu imprezy włożyli członkowie Klubu Elysium z Tomaszowa Mazowieckiego i Stowarzyszenia ?Topory? z Rawy Mazowieckiej.

Hubert ?Jankoś? Jankowski

coś majsterkują...

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.