Zacznie się teraz eskalacja: wysadzono pomnik w Hucie Pieniackiej.


Dziś w rozmowie tel. z Franciszkiem Bąkowskim (byłym mieszkańcem Huty),

Franciszek Bąkowski opowiada o Hucie Pieniackiej
Franciszek Bąkowski opowiada o Hucie Pieniackiej

…po informacji od kolegi o wysadzeniu pomnika polskich ofiar SS w Hucie Pieniackiej usłyszałem min. jedno znamienne zdanie: „My wiemy z kim mamy do czynienia”.
Tak, wiemy: z tymi, którzy w bezpośredni sposób przejmują spuściznę po SS GALIZIEN, UPA i ich zbrodniach. Niestety, nasze rządy (łącznie z obecnym: nie ustawa – jak chcieliśmy z Wojtkiem Bakunem i innymi posłami klubu Kukiz15, – ale tylko uchwała przegłosowana przez obecny rząd PIS, dodajmy: nie mająca mocy prawnej, o zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez nacjonalistów min z OUN i UPA 11 lipca 1943 roku) od 26 lat udają, że tematu nie ma, co więcej bratają się z neo-nazistami na Ukrainie ( Zostawmy historię historykom ? Duda na Ukrainie ), nic nie mówiąc o haniebnej ustawie gloryfikującej Banderę i UPA uchwalonej w zeszłym roku na Ukrainie jeszcze za rządów Prezydenta Komorowskiego, który klasycznie „schował głowę w piasek”, jak to się potocznie mówi.

Od lat piszę ja i wielu innych o Prawdzie, o tym że tylko poprzez odrzucenie najgorszej z ideologii – nacjonalizmu, nazizmu wywyższania jednego narodu ponad drugi – możemy uratować przyjaźń sąsiedzką i pokój – tylko poprzez wskazywanie za wzór takich ludzi jak: Sprawiedliwi Ukraińcy i wymuszanie na rządach w Kijowie gloryfikowania dobrego wzorca etyczo-moralnego jakim było ich postępowanie, jedynie może odmienić ten kraj.
Nie; budowanie fałszywej i zakłamanej wizji – „bohatera”, a tak naprawdę zbrodniarza: Relacje ) nie okazało się być wystarczającą przestrogą dla naszych polityków i prezydentów. Nikt nie protestował też z parlamentu europejskiego, kiedy neo-nazizm na Ukrainie, krzykliwe demonstracje przywiązania do tradycji nazistowskiej i SS, przybierały coraz bardziej na sile. W zeszłym roku osiągało to już apogeum: Obchody ? ale nie zwycięstwa 9 maja? tylko ku czci SS.

Niektóre portale podporządkowane obecnym władzom piszą o prowokacji rosyjskiej. Naiwne i w swoim przekazie wręcz groźne. Ponieważ odsuwa świadomość zagrożenia ze strony radykalnych bojówek neo-nazistwoskich, czy osób o takich poglądach już dawno lokujących się u nas w kraju. Nie raz miałem o tym sygnały, o skrajnych nacjonalistach wielbiących SS i Banderę, czy chociażby nawet Ukraińcach, którzy nauczenie przez 25 lat, że to bohater po prostu nie znali innej „prawdy”?
Nawet jeżeli byłaby to prawda (o prowokacji rosyjskiej – którą jak sądzę przecież trzeba udowodnić), to portale, które piszą o tym w ten sposób same się pogrążają – bo przecież kto odpowiada za 25 lat rozwoju na Ukrainie myśli neo-nazistowskiej? Rosja???
Nie, za to ponoszą odpowiedzialność kraje sąsiednie i parlament europejski – które tak naprawdę dały Rosji idealną broń do walki z Ukrainą – o czym też wiele razy pisałem.
Idealną, ponieważ pamięć o niemieckim faszyzmie, o walkach z UPA, z innymi formacjami SS na terenie Rosji jest ciągle żywa i słusznie zresztą – umiejętnie podsycana.

Gorzkie to słowa, niestety, ale za ten stan ponosi winę wielu polityków, w tym też i PIS.
Od lat do nich przychodzę mówiąc o zagrożeniu, wskazując dowody – niestety, reakcja jest prawie żadna.
Gdyby nie pojawienie się Kukiz15 i moja współpraca z Wojtkiem Bakunem, która zaowocowała napisaniem projektu ustawy (jeszcze w 2015 roku uzgadnialiśmy te działania, nim w zasadzie został posłem), ze strony środowisk PIS-u nie byłoby działań, ani reakcji. Dopiero kiedy zostali powiadomieni o naszych pracach nad projektem ustawy stworzyli na „prędce” swój projekt i o dzień wcześniej go ogłosili.
Jedynym naszym błędem, było nie zgłoszenie już gotowego naszego projektu (napisanego i wysłanego przeze mnie) do Wojtka dokładnie w dwóch transzach – 9 i 10 lutego zeszłego roku.
Dlaczego?
Ponieważ uznaliśmy (ja optowałem za zgłoszeniem projektu mimo wszystko, w rozmowie tel z Wojtkiem), że to może lepiej, że partia rządząca się za to zabrała – w końcu. Że nam nie zależy: na tym kto go uchwali, ale że w ogóle powstanie.
Jak mocno się myliliśmy. Partia rządząca doprowadziła do powstania uchwały nie ustawy, jeszcze na korytarzach sejmowych usłyszałem z ust posła Dworczyka, że to żadna różnica – uchwała czy ustawa.
Wykazuje to tylko jego niekompetencję. Ustawa to akt prawny, uchwała to jednorazowy akt woli posłów.
Za aktem prawnym idą konkretne działania prawne.
Efekt jest taki, że na Ukrainie mają ustawę gloryfikującą zbrodniarzy, a ścigającą tych którzy podważają to kłamstwo ustawowe, a my nie mamy nic – nie możemy prawnie (z mocy Ustawy o Ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA) ścigać zbrodniarzy.
Gdyby powstała ustawa, byłoby to tym aktem prawnym zagwarantowane.

Co teraz się stanie? Szykuje się chyba eskalacja, wątpię aby polskie środowiska nacjonalistyczne zostawiły to wydarzenie samemu sobie, można zapewne też spodziewać się znaczącego pogorszenia sytuacji.
Moja obawa o przyszłość stale się powiększa, tym bardziej że w zeszłym tygodniu ze strony ukraińskich mniejszości w Polsce pojawiła się prowokacja z „Polskimi Obozami Koncentracyjnymi”.
Ktoś dąży do konfrontacji. Co widać wyraźnie.
Jeżyk siły przybiera na sile.
Niestety nasi politycy nie bronią nas przed konsekwencjami.
Nie potrafią?
Nie…chcą?

Informacje o zniszczeniu pomnika:

wp.pl

wpolityce.pl

radiomaryja.pl

wyborcza.pl

Autor

Piotrek

Cóż, ten świat nie zawsze działa według norm, które zakładasz,że istnieją...? Co jest dobre co złe? Czy lepiej milczeć na ten temat, czy mówić? Zdecydujcie sami, ja już podjąłem decyzję.

18 komentarzy do “Zacznie się teraz eskalacja: wysadzono pomnik w Hucie Pieniackiej.”

 1. Prawda. Ludobójstwo należy nazwać po imieniu i działania banderowców również. Nieodpowiedzialna polityka kolejnych rządów w tym zakresie będzie prowadziła do eskalacji takich zachowań!

 2. Jeżyk siły przybiera na sile. = Język siły przybiera na sile.

  Proszę poprawić, a następnie usunąć mój komentarz.

 3. Niestety tego należało się prędzej czy później spodziewać… Brak reakcji zawsze odbierane jest jako przyzwolenie, choć nie zawsze nim jest. Dobrymi chęciami, bo zapewne takie przyświecały wielu politykom, piekło jest wybrukowane… W polityce liczą się konkrety! Smutna prawda, ale prawda… Wszystkie zaniedbania strony polskiej, które opisano w artykule, zaczynają niestety odnosić skutki :(

 4. „Siły”, które to zrobiły to jedynie zasoby „pożytecznych idiotów”. Ale to ci co nimi sterują, obserwują reakcję, wyciągają wnioski, odpowiednio reagują…
  Stara dobra sowiecka szkoła…

  A reakcja jaka jest… szkoda gadać. Silne państwa dlatego są silne bo potrafią takie zagrożenia wywąchiwać na kilometr i reagują na nie za mocno (wydaje się postronnym). Ale właśnie to jest adekwatna reakcja. I wtedy ci mocodawcy zauważają, że żartów nie ma i trzeba uważać, bo „skoro przy takiej drobnostce jest aż taka reakcja to co będzie przy większej sprawie…?”

 5. No i czego można było się spodziewać? Warto wspomnieć o wypowiedzi deputowanego Ołeha Pankewycz o niedopuszczeniu do polskiego sabatu w Hucie Pieniackiej i niszczeniu wszystkiego co polskie. O wmurowaniu tablicy zbrodniarza Szuchewycza w murach polskiej szkoły we Lwowie.
  Ukraiński nacjonalizm jest zagrożeniem dla Polski.

  Podaje pare ciekawych linków dotyczących tego tematu.

  http://dziennik-polityczny.com/index.php/spoleczenstwo/6158-na-ukrainie-banderowcy-wysadzili-i-zbezczescili-pomnik-poleglych-polakow-wideo

  http://dziennik-polityczny.com/index.php/artykuly/6153-usa-hoduje-polakom-smiertelnego-wroga

 6. Wrzuciłem materiał na niepoprawnych – odpisał mój dobry znajomy internetowy – walczący o Prawdę o LUDOBÓJSTWIE.
  Cytuję cześć jego komentarza:

  Na Rusi nigdy nie brakowało ludzi światłych, a przy tym b. przebiegłych. Rusini świadomi swoich niebotycznych braków w bogactwie, militariach, sztuce wojennej, kulturze, handlu, prawie i w wielu jeszcze innych dziedzinach, sprytnie obserwowali Lachów i co mogli to naprędce kopiowali, naturalnie wzajemne kontakty zaowocowały i pewną wymianą obupólną i tak w polskim języku znalazły się takie słowa, jak: kutia, kołacz, barszcz ukraiński i wiele innych. Pewnie każdy coś by ciekawego dorzucił.

  Niestety za tymi przysmakami podniebienia, ukrywały się b. często b. podejżliwe i przebiegłe osobowości. Historia dostrcza tu masę dowodów na podłość Rusinów, którzy naiwnych Lachów w sposobnej chwili, rezali jak popadło i jak Ukraina długa i szeroka. I dziś jest podobnie! Ukraińcy, w każdym razie b. wielu z Nich b. przebiegle podmaszczają się wszędzie i każdemu, jeśli tylko mogą cosik ugrać, czy wyszarpać, lecz za tym nie idzie najczęściej żadna stałość i nie można z nimi założyć nic pewnego. Co ciekawe nie tylko o tym przypuszczam, ale mam niemal co do tego pewność. Naturalnie bywają i tam ludzie dobrzy i szczerzy, bo nie ma narodów całkowicie jednolitych, niemniej jednak w moim przekonaniu w sprycie, to Ukraińcy przodują.

  Dlaczego zatem tam kiepsko im się układa na przestrzeni wieków, ano po temu że są zwyczajnie zawistni i szybko dają się prowokować. Pozbawieni zaś wyrżniętych elit b. szybko naginają się do bata, gdyż ogarnia ich zniechęcenie. I tak ciułają swoją bidę przez wieki! Jak zatem w takim razie są w stanie pogrywać na nosie dzielnym i dość dobrze wykształconym Lachom, ano po temu, że przebiegle nastawiają różne środowiska polskie, przeciwko sobie. Układają się akurat z tymi, którzy gotowi są dać im więcej na ten moment i na tę chwilę, bo już za momencik ich nie ma, już są w drodze, już są gdzieś indziej. I tak wkoło Macieju! Ukraińcy b. umiejętnie wygrywają polską pazerność, indywidualizm wpływowych jednostek, a przede wszystkim naszą skłonność narodową do waśni, czyli zwyczajnie naszą kłótliwość. Co ważne niemal zawsze działają zakulisowo i z dystansem, tak by pozostać niezauważonym przez głównych graczy, to my mamy się sami pozabijać, oni mają po nas tylko pozbierać, lub co najwyżej z wielką ochotą, tak przy okazji zwykle dorżnąć!

  Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/piotr-szelagowski/wysadzono-pomnik-ofiar-w-hucie-pieniackiej

  Zastanawialiście się kiedyś nad tym problemem?
  Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt:

  „Mimo wszystko MUSIMY PAMIĘTAĆ – o tych którzy mimo tego wszystkiego co napisałeś – nie chcieli być nimi… nie chcieli być TAKIMI – Musimy o tym pamiętać. TO o wiele trudniejsze niż pamięć nienawiści – pamięć miłości. Pozdrawiam Ciebie serdecznie.”

  Źródło też to samo: http://niepoprawni.pl/blog/piotr-szelagowski/wysadzono-pomnik-ofiar-w-hucie-pieniackiej#comment-1530528

 7. na tego Bakuna ja bym uważał
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/bakun-kukiz15-stosunkom-polsko-ukrainskim-szkodzi-w-tej-chwili-strona-ukrainska

  wyjątkowo zawzięcie broni przemyskiego banderowca Chomę

  http://static.polskieradio.pl/files/8043b884-6706-4049-96d7-284d19a74924.file
  defilada rezunów z UPA organizowana corocznie w mieście opanowanym przez PiS, to dzięki Chomie takie imprezy odbywały się na wiele lat, zanim banderyzm odrodził się na Ukrainie
  jeśli Bakun ma takie znajomości, mało tego publicznie broni takiej kreatury, to z pewnością nie jest po naszej stronie, nie znam przypadku, kiedy ktoś z naszego środowiska by utrzymywał kontakty z neobanderowcami, a tu nie chodzi o jakiegoś cichego wyznawcę Stepana Bandery, w którego poglądach mógł się nie zorientować, a jednego z czołowych neobanderowskich działaczy w Polsce

  jakoś nie miałem zaufania do Kukiza, po tym jak podskakiwał na Majdanie ku uciesze neobanderowskiej czerni, tym bardziej kiedy w szeregach jego partii uaktywnił się Morawiecki z grupą działaczy „Solidarności”, ale nawet w tak podejrzanym środowisku Bakun potrafił mnie zaskoczyć

  1. Ty to jesteś chyba TRollem sowieckim. Ewidentnie. Dolewasz wszystkim co chcą cokolwiek zrobić – taki z Ciebie kresowiak? A tak w zasadzie to ciągle gadasz ze kresowiak jesteś – a jakie ty masz korzenie? Skąd? Z pod Moskwy? Też kiedyś tam byliśmy to może sobie wydedukowałaś że i kresowiak…

 8. poczytaj sobie kim jest Choma, którego tak gorąco popiera Bakun
  i nie rzucaj mi tu hasłami stosowanymi w PiS, „Gazecie Polskiej” kapusia SBU Sakiewicza czy sowieckiej TV „Republika”
  zero argumentów tłumaczących popieranie banderowca Chomy tylko chamskie obrażanie, typowe zachowanie pisowca

  http://static.polskieradio.pl/files/8043b884-6706-4049-96d7-284d19a74924.file

  defilada UPA w Przemyślu, to dzięki Chomie właśnie
  zdewastowanie pomnika pomordowanych przez UPA to zasługa ekipy Chomy, a takich przykładów jest znacznie więcej
  jaki cel ma Bakun broniąc takiego banderowca?
  i co ciekawe, nie słyszałem, żeby Bakun stanął w obronie innych, którym obecne ukraińskie służby zakazały wstępu na Ukrainę

  1. Człowieku – polecam Tworki lub podobną instytucję. Twoje kłamliwe insynuacje dotyczące przynależności do PIS, kiedy to właśnie stosunek PIS do spraw kresowych jest szczególnie przeze mnie krytykowany – są co najmniej nierozumne żeby nie użyć innych dosadnych słów.
   A gdyby nie działalność takich ludzi jak Wojtek, to nie miałbyś nic – ani uchwały ani nikogo kto by się zainteresował zbrodnią na kresach.
   Atakując go odkrywasz się – jesteś sowieckim TROLLEM. To im szczególnie w tej grze zależy na zneutralizowaniu takich osób, plus skłóceniu wewnętrznym w Polsce.
   Do tego Trollem z pochodzeniem kresowym – co zresztą może wyjaśniać jak zostałeś współpracownikiem komuchów.

   1. oczywiście zero sensownych argumentów dlaczego Bakun tak broni Chomę
    a więc dlaczego Bakun broni głównego banderowca na Podkarpaciu? możesz mi to sensownie wytłumaczyć? a przy okazji innym czytelnikom tego serwisu, im postać Chomy jest zapewne też dobrze znana, z pewnością nie tylko ja byłem zdziwiony reakcją Bakuna w sprawie Chomy, a także późniejszą jego obroną przez innych polityków „partii” Kukiza, w tym jego samego
    może reakcja Kukiza tak bardzo nie dziwi, w końcu sam podskakiwał na Majdanie ku uciesze banderowców ze „Swobody” i „Prawego Sektora”
    pamiętasz w ogóle co się działo w sprawie projektów ustaw? co robił PiS? sam mówiłeś, że ta uchwała jest tylko zastępcza, nie ma żadnej mocy prawnej, poczytaj swoje własne newsy sprzed kilku miesięcy w tym serwisie
    gdyby nie działanie grupy senatorów, jawny bunt przeciw Kaczyńskiemu, to by nawet tego nie było
    gdyby nie polityczny gest Poroszenki ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem wołyńskim (liczył na dostawy sprzętu wojskowego z Polski?), co zaszokowało banderowski PiS, też by pewnie ta partia zablokowała wszelkie prace nawet nad uchwałą
    co Kuchciński wyczyniał w sejmie na początku lipca?
    a i tak to co mamy, to tylko symboliczny „sukces” po latach walki o prawdę, w dodatku bez mocy prawnej, to tylko uchwała, dobrze że chociaż to jest
    odpuść sobie te wyzwiska według pisowskich instrukcji, za sowieckich trolli mogą uchodzić wyznawcy „odwiecznie radzieckiej” Ukrainy, ale to przecież pisowcy
    nigdy nie byłem współpracownikiem żadnych komuchów, to twoje kolejne kłamstwo, rzucone bez żadnych podstaw, w dodatku gdzie ty teraz komuchów widzisz? elektorat nowej „przewodniej partii” złożony z emerytowanych ubeków i milicjantów? a może komunistyczną partię PiS? z nimi nigdy nie miałem nic wspólnego
    ale tam gdzie kończą się argumenty zaczyna się zwykłe chamstwo

    może w końcu się doczekam informacji, dlaczego poseł „partii” Kukiza tak zawzięcie broni czołowego podkarpackiego banderowca?
    Bakun pochodzi z tamtych terenów, zresztą urodził się w Przemyślu, nie może nie wiedzieć kim jest Choma
    o sprawie TW „Krzysia” też musiał słyszeć, jak już wyskakujesz z hasłami o współpracownikach komuchów

    i jeszcze raz dla przypomnienia defilada rezunów z UPA w Przemyślu
    http://static.polskieradio.pl/files/8043b884-6706-4049-96d7-284d19a74924.file

    „A gdyby nie działalność takich ludzi jak Wojtek, to nie miałbyś nic – ani uchwały ani nikogo kto by się zainteresował zbrodnią na kresach.”
    do czasu pojawienia się Bakuna w sejmie nigdy o nim nie słyszałem, może to był jakiś lokalny działacz, a osoby najbardziej zasłużone w głoszenie prawdy o banderowskim ludobójstwie dobrze znasz, nie wciskaj mi tu, że to wszystko stało się nagle teraz dzięki jakiemuś Bakunowi
    zasłużył się w pisaniu projektu ustawy (która nigdy nie została uchwalona), to i dobrze, chwała mu za to, ale nie przypisuj mu cudzych zasług, szczególnie że inne dużo ważniejsze dla sprawy osoby działają od lat
    sam się tym sprawom znacznie bardziej zasłużyłeś niż nie znany szerzej do zeszłego roku Bakun
    i powtarzam po raz kolejny pytanie, dlaczego Bakun tak broni Chomę?

     1. i oczywiście żadnej odpowiedzi
      do czasu jego publicznej obrony Chomy myślałem, że jest po naszej stronie, ale nikt z naszych by go nigdy nie bronił
      Choma dostał zakaz wjazdu na Ukrainę w ramach rozgrywek pomiędzy banderowcami i dobrze mu tak
      szczególnie że Choma jechał na zaproszenie ze strony neonazistowskiej „Swobody”
      gdyby Bakun nie pochodził z Podkarpacia i nigdy nie słyszał o Chomie (ale zajmując się sprawami kresowymi nie można o nim nie słyszeć) to by mógł paść ofiarą manipulacji
      ale on musi wiedzieć kim jest Choma, w dodatku za Chomą wstawiają się inni działacze „partii” Kukiza, z nim samym na czele, ten ostatni już się raz publicznie skompromitował występami na Majdanie, nie wiedział biedaczek kogo popiera, umknęły jego uwadze czerwono-czarne flagi, tradycyjne banderowskie pozdrowienia, nie zauważył nawet wielkiego na całą ścianę portretu Stepana Bandery
      gdyby nie był w żaden sposób związany z ukrainnymi Kresami to bym może mu uwierzył
      ale wracając do Bakuna, udzielasz się w sprawach kresowych od lat i nie widzisz w tym nic dziwnego?
      sam z pewnością dobrze znasz wyczyny Chomy z lat jego urzędowania w Przemyślu
      i co, może cię nie zaskoczyła obrona Chomy przez Bakuna?
      dziwne, że jego kamraci z PiS go nie bronili, dopiero po reakcji kukizowców pisowcy zaczęli bronić „Krzysia”

      słownictwo ci się nie podoba?
      ja ci nie wyskakuję z „sowieckim TROLLEM” czy „współpracownikiem komuchów”
      w ogóle co za pomysł z tymi komunistami?
      takie „argumenty” w rozmowach wykorzystują tylko członkowie i sympatycy PiS-u, poczytaj sobie instrukcje dla pisowców na stronie „Gazety Polskiej” kapusia SBU

      i nadal czekam na powody poparcia Chomy przez Bakuna

     2. Cały czas „kolega” zarzuca mi jakieś ślepe pisowskie zakochanie. TO że mam wielu przyjaciół i kolegów w PIS, nie znaczy że nie będę wytykał tej partii jej błędów co robię systematycznie i sukcesywnie od lat – i tutaj „kolega” chyba zaślepł całkiem żeby tego nie dostrzegać.

      Daję „kolega” w cudzysłowie bo już sam nie wiem czy kresowiak nie jest tym za kogo się podaje a właśnie jakimś sowieckim TROLLEM poprzez swoje uporczywe atakowanie czegoś co nie istnieje – wiele razy pisałem że do żadnej partii nie należałem – nawet kiedy stratowałem w wyborach samorządowych była to podstawowa informacja na ulotkach.

 9. „TO że mam wielu przyjaciół i kolegów w PIS”
  ja nie utrzymuję żadnych znajomości z członkami partii „resortowych bachorów”
  ale jak tobie odpowiada towarzystwo dzieci i wnuków milicjantów i ubeków …
  i daruj sobie te chamskie teksty o „sowieckich trollach”

  nadal czekam na wyjaśnienie kontaktów Bakuna z banderowcami

  http://isakowicz.pl/archiwum/news_images/8357.jpg
  i pewnie nigdy nie startowałeś z listy PiS-u, nawet oficjalnie jako bezpartyjny

Możliwość komentowania została wyłączona.