Tablica w Bydgoszczy głosi: „Pamięci tysięcy Polaków, rodaków z Kresów Wschodnich, ofiar rzezi ukraińskiej, w latach 1939-1947, okrucieństw niemających sobie podobnych. Duchowieństwu, ojcom i matkom, starcom, młodzieży i dzieciom, zastrzelonym, zarżniętym, zarąbanym siekierami, zakłutym widłami, przerzynanym piłami, obdzieranym ze skóry, żywcem spalonym, rozdzieranym, z obciętymi kończynami i z wyłupanymi oczami, tylko za to, że byli Polakami. Rodacy

Fundator tablicy to: Roman Kotzbach, działacz Solidarności, lekarz i wykładowca akademicki.

Czy jest to tablica kontrowersyjna jak w tytule postu z Gazety Pomorskiej?:
Bydgoszcz: Kontrowersyjna tablica w kościele: „- Zastrzelonym, zarżniętym, zarąbanym siekierami”
Nie, nie jest to kontrowersyjna treść, jest po prostu prawdziwa. Może w końcu zaczniemy pisać i mówić prawdę o tym i przestaniemy prowadzić miękką politykę?
Kto się w końcu na to zdecyduje?
Podoba się odpowiedź proboszcza:
– Oczywiście z jednej strony treść ta jest dość drastyczna, jednak w tej sprawie do tej pory zbyt dużo głosów trzymanych było pod pewnym kloszem, a powinny one wyjść na światło dzienne – mówi ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii.

– Treść napisu jest też pewną przestrogą na przyszłość – tłumaczy. Ponadto jest to kopia tablicy, która znajduje się na Jasnej Górze i została zaakceptowana przez kurię.

Zmienia się punkt widzenia? Zapewne. Parę lat temu ciężko było przebić się z tą prawdą. Teraz jest o wiele łatwiej. To przez żmudne, trudne działania które podejmujemy, grupa osób dla których prawda o Ludobójstwie na Kresach dokonanym przez bandytów z OUN-UPA, ukraińskich nacjonalistów, jest tak samo ważna jak prawda chociażby o Zagładzie Żydów polskich, dokonanej przez Niemców.
Tymczasem na Ukrainie nacjonalizm na podbudowie nazistowskiej kwitnie:
Pochówek szczątków żołnierzy dywizji SS GALIZIEN przy asyście umundurowanej warty honorowej w kościele grekokatolickim. Umundurowanej w mundury …SS:
Honory na Ukrainie dla zbrodniarzy…

Inne symptomy wzrostu nacjonalizmu:
BanderSztad – czyli Lwów po „nacjonalistycznemu” ukraińsku…

Tymczasem Europa milczy i patrzy jak się odradza faszyzm… -w wydaniu ukraińskim, a przejawia się w postaci gloryfikacji symboli SS, nacjonalizmu integralnego pomysłu Doncowa i czego tam jeszcze…

FIFA jednak po meczu Ukrainy z San Marino nie zasypuje „gruszek w popiele”: Sports Blog: Ukrainian soccer official outlines alleged infractions that ignited FIFA investigation i rozpoczyna oficjalne śledztwo z artykułu: 58 i 65 regulaminu dyscyplinarnego FIFA Dysciplinary Code
Nastąpiło 6 naruszeń:
…a flag of the World War II era SS Galicia division; a banner of Na Dobranich, an alleged right-wing extremist group; a T-shirt with the numbers 88; a group of fans shouting, “Heil Hitler;” a collective hoot toward Brazilian-born Edmar who plays for the Ukraine team; and the use of pyrotechnics.
tłum:
Za naruszenie: Flaga dywizji SS GALIZIEN, Banner „Na Dobranich”, grupa ekstremistów prawicowych będąca na meczu, koszulki z symbolem 88 (zamaskowany symbol SS), okrzyki wznoszone przez grupę kibiców: „Heil Hitler”, negatywne emocje skierowane przeciw urodzonemu w Brazylii piłkarzowi grającemu z zespole ukraińskim Edmarowi (rasistowskie zachowania), używanie podczas meczu środków pirotechnicznych.
Jak widać symboli i zachowań nazistowskich coraz więcej na Ukrainie. Aby się nie okazało, że bezwolność Europy w piętnowaniu i niszczeniu zachowań gloryfikujących nazistowskie idee, nie zemściła się czymś gorszym niż tylko same agresywne i rasistowskie zachowania coraz silniejszych na Ukrainie nacjonalistów.

Przeciw Nazizmowi. Gloryfikacja nazizmu zakazana!

Źródło cytatów: Tablica w Bydgoszczy zbyt prawdziwa?

Pomocne linki:
przeciwnicy banderyzmu przemilczani
Co robi kościół?