Spotkanie z profesorem Mieczysławem Rybą Polska-Ukraina; reminiscencje (relacja uczestnika). Poznań.


Otrzymałem mailem relację ze spotkania zeszłotygodniowego. Ponieważ mam zgodę piszącego zamieszczam ją w całości.
polonia_chrystiana_poznan_ryba

„Pod koniec zeszłego tygodnia w ramach spotkania Klubu Polonia Christiana ? mieliśmy w Poznaniu okazję wysłuchać wykładu Profesora Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W związku z problemami natury komunikacyjnej, które przyczyniły się do spóźnionej obecności Profesora, na dłuższą chwilę jego miejsce zajął Piotr Szelągowski, którego wystąpienie spotkało się z żywą reakcją ze strony słuchaczy.
Za sprawą zgrabnego wstępu faktograficznego pierwszego z prelegentów mogliśmy dowiedzieć się o źródłach nacjonalizmu ukraińskiego (zwłaszcza o pisarstwie Dmytro Doncowa i jego broszurze politycznej „Nacjonalizm„) oraz ideologicznych motywacjach dla ludobójczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) pod postacią jej zbrojnego ramienia ? Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz SS Galizien. Czytaj dalej Spotkanie z profesorem Mieczysławem Rybą Polska-Ukraina; reminiscencje (relacja uczestnika). Poznań.

Uroczystość wprowadzenia Relikwii Jana Pawła II – Poznań.

W kościele i parafii Św. Jerzego w Poznaniu (kościół garnizonowy Policji) miała miejsce uroczystość wprowadzenia Relikwii Św. Jana Pawła II-go papieża Polaka. Tym samym na poznańskim Grunwaldzie można w szczególny sposób oddawać cześć wielkiemu Polakowi.
relikwiarz_jp2_poznan_grunwald_sw_jerzy
Uważam, że osoba o tak wielkim charyzmacie, tak bardzo starająca się przekazać naukę o Miłości Chrystusa, który niewinnie ginie na krzyżu, mimo czynienia dobra – a przede wszystkim nauki o Miłości do Każdego bliźniego (również i wroga), powinna zasługiwać na nasz (Polaków- wszystkich) szczególny szacunek.
Obraz Jana Pawła II znany jest na całym świecie. To też rodzaj naszej szczególnej wrażliwości, o ile tylko umiemy ją wydobyć na zewnątrz. Oddalmy waśnie i spory, spróbujmy po prostu być Polakami, widzieć w każdym z nas siebie samego.

jp2_grunwald_papiez_polak_relikwie

Poniżej kilka zdjęć umożliwiających chociaż w ten skromny sposób uczestnictwo w tym wielkim dla katolików wydarzeniu.
Czytaj dalej Uroczystość wprowadzenia Relikwii Jana Pawła II – Poznań.

Wątpliwości co do nazw szkół – festiwal patronów…

Podesłany link do ciekawego materiału omawiającego kwestie patrona szkoły. Jak widać kontrowersje bywają spore.
No tak: szkoła imienia Kubusia Puchatka, to problem. Lub na przykład: Dzieci Zjednoczonej Europy. TO dopiero nazwa i taka pejoratywna się wydaje…
Aleksander Wołkowycki z kolei jest mocno podejrzany o korzenie komunistyczne. Nic dziwnego w końcu w tym kraju jest jeszcze pełno ulic im. Świerczewskiego. I jakoś nie znikają. Tak więc pomniejszy zwolennik ustroju który przywędrował z ZSRR to nic wielkiego…
Niemniej; warto chyba w końcu zrobić porządek z takim nazewnictwem…

Całość: Czego ma uczyć patron

Ukraińcy w Przemyślu? Już wkrótce…?

Nieautoryzowana informacja z maila:
„Od jednego z uczestników spotkania biznesowego w Krasiczynie w tym tygodniu otrzymałem następującą wiadomość:

Wczoraj w Krasiczynie odbyło się spotkanie przedsiębiorców z Przemyśla w ramach tworzenia klastra Zielona Dolina, mającego na celu wspólne pozyskiwanie środków zewnętrznych. Była też osoba pełniąca pewną funkcję. W pewnym momencie podczas dyskusji wstał i powiedział, że on będzie wspomagał Ukraińców w osiedlaniu się w Przemyślu i okolicach, aby zakładali tu firmy i pracowali i poprosił chętnych do współpracy o kontakt z nim. Zwrócił się bezpośrednio do obecnego tam prezydenta miasta – „Panie Prezydencie nie będzie się Pan musiał martwić, że maleje liczba ludności Przemyśla, bo zacznie ona w ten sposób wzrastać?…”

Dołożę starań aby pozyskać potwierdzenie tej wypowiedzi od owej osoby.
Na razie publikuję ją jako nieautoryzowaną. Co wyraźnie zastrzegam. Przekaz jest od osoby, która otrzymała takiego maila.

Nadesłano mi link potwierdzający tą sprawę:
PRZEMYŚL Środowiska narodowe zaniepokojone wypowiedziami konsula honorowego Ukrainy

Różne informacje na temat misji wojskowej OBWE.

Odnośnie domniemanej misji OBWE – inne informacje niż oficjalnie podawane – dla przeciwwagi:

Zatrzymani pod Słowiańskiem działali nie w ramach misji OBWE i nie są obserwatorami ? powiedział na antenie austriackiej stacji telewizyjnej ORF Claus Neukirch, rzecznik Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

?Na razie nie kontaktowaliśmy się z zatrzymanymi. Jeśli już o tym mówimy, nie są oni konsultantami ds. wojskowych OBWE, a obserwatorami wojskowymi, Czytaj dalej Różne informacje na temat misji wojskowej OBWE.

Pamiętamy o Ludobójstwie Ormian. Jan Paweł II jako pierwszy papież uznał tą zbrodnię.

Symboliczna rocznica tej zbrodni była 24 kwietnia. Pamiętajmy o pierwszym Ludobójstwie zeszłego XX wieku. Ta zbrodnia zapoczątkowała straszliwe hekatomby ofiar, gdyż nie została właściwie potępiona przez społeczność międzynarodową.
Na stronie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jest wpis upamiętniający: Czytaj dalej Pamiętamy o Ludobójstwie Ormian. Jan Paweł II jako pierwszy papież uznał tą zbrodnię.

Nie będzie zlotu pojazdów militarnych w Boryszynie – władze nie dały środków?

Na stronie – www.remek4x4 jest taka informacja:
„W kalendarzu imprez w gminie Lubrza na 2014 rok nie ma Zlotu Miłośników Fortyfikacji w Boryszynie. Naprawdę.

Na początku maja (3-5 maja) – czyli w terminie, kiedy zazwyczaj był Zlot – odbędzie się w Boryszynie Wrak Race. Ale to zupełnie inna impreza…”

Boryszyn 2013:

Tak wyglądał Wrak Race w zeszłym roku: Wrak Race

A tak wyglądał zlot w Boryszynie: Czytaj dalej Nie będzie zlotu pojazdów militarnych w Boryszynie – władze nie dały środków?

List do Starosty Lubaczowskiego. Nie, dla Pomnika? Znów opór materii…

Witam,
w załączeniu mój list otwarty do Starosty Lubaczowskiego związany z jego wypowiedzią na łamach Życia Podkarpackiego z dnia 23.04.2014 r. dotyczącą dyskredytacji społecznej inicjatywy budowy pomnika ofiarom działań UPA z terenu Powiatu Lubaczowskiego.
Małgorzata Dachnowicz
Treść listu:

Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu, Przemyśl. dn. 23.04.2014r
ul. Chrobrego 10, 37-700 Przemyśl,
www.dolinasanu.org.pl
tel. 600 502 086

Szanowny Pan
Józef Michalik
Starosta Lubaczowski

Z dużym zdumieniem przeczytałam Pańską wypowiedź, udzieloną dla ?Życia Podkarpackiego? z dnia 23.04.2014 r., a dotyczącą społecznej inicjatywy budowy pomnika ofiarom działań UPA z terenu Powiatu Lubaczowskiego. Czytaj dalej List do Starosty Lubaczowskiego. Nie, dla Pomnika? Znów opór materii…

Kawał internetowy: wróżenie z fusów… Putin w trumnie…

Z maila:

„Przychodzi Putin do wróżki i mówi:
– Opowiedz mi o mojej przyszłości.
– Widzę, że jedziesz odkrytym, długim samochodem, a wokół samochodu – setki tysięcy Ukraińców i Rosjan.
Wladimir się uśmiecha.
Wróżka kontynuuje:
– Widzę, że ludzie są bardzo zadowoleni, Czytaj dalej Kawał internetowy: wróżenie z fusów… Putin w trumnie…

Republikanie w Poznaniu – gościem Przemysław Wipler.

Informacja z Maila:
„Szanowni Państwo,

miło mi ogłosić iż w poniedziałek (28.04.2014) będziemy w Poznaniu gościć posła na Sejm VII kadencji oraz prezesa Stowarzyszenia Republikanie, Przemysława Wiplera.

W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa na dwa wydarzenia organizowane z jego udziałem.

Wykład „Jak płacić niższe podatki

Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Kampus Morasko) w sali 125 w godz. 11.30-13.00.

Przemysław Wipler zaprezentuje zagadnienia związane z systemem podatkowym w Polsce oraz opowie, jak z niego korzystać, by płacić niższe podatki. Poseł jest ekspertem w dziedzinie finansów publicznych i prawa podatkowego, doświadczenie zdobywał między innymi w renomowanych międzynarodowych firmach doradczych (Deloitte, Ernst & Young) i organizacjach pozarządowych (Centrum im. Adama Smitha), gdzie współtworzył projekt reformy systemu podatkowego i radykalnego obniżenia kosztów pracy.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/421334471335288/
Prezentację kandydatów KW Nowa Prawica – Janusz Korwin-Mikke do Parlamentu Europejskiego

Wydarzenie odbędzie się na ulicy Wieniawskiego 5/9 (Gmach NOT) o godzinie 18:00.

Spotkanie z kandydatami – w tym z Przemysławem Wiplerem oraz Janiną Żupańską Adamiak – republikanką kandydującą z listy Nowej Prawicy.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/304769119680585/?ref=22

Serdecznie zapraszamy państwa do uczestnictwa w tych wydarzeniach.”