Na Ukrainie – tylko po ukraińsku, szykany mogą dotknąć również inne narodowości…

Z maila:
„Swoboda nie ustaje w swoich wysiłkach, aby rozbić jedność Ukrainy i uniemożliwić proces tworzenia narodu obywatelskiego na Ukrainie – narodu, w którym pochodzenie etniczne będzie miało znaczenie drugorzędne, lub żadne.
Oto kolejna inicjatywa spadkobierców Bandery i Szuchewycza.
Swoboda proponuje ustawę w której nastąpi kategoryzacja ludności na Ukraińców, miejscowych i mniejszości narodowe. Urzędy państwowe byłyby dostępne tylko dla Ukraińców.

Aby stać się obywatelem Ukrainy należy zdać egzamin ze znajomości ruchu banderowskiego i egzamin językowy…
Czytaj dalej Na Ukrainie – tylko po ukraińsku, szykany mogą dotknąć również inne narodowości…

Czyżby przedwyborcze „harce”?: „Polacy powinni pomóc Ukraińcom uporać się z historią” – D. Tusk.

Cytat pochodzi z materiału z GW.
Publikacja: PAP 30.03.2014 13:37
flaga-UPA – Flaga-godło UPA.
Czy możemy wierzyć szczerości owych i tak bardzo ostrożnie formułowanych rzekłbym „politycznych” wypowiedzi? Ile już ich słyszeliśmy?
Premier kontynuował, oto fragment: „…aby przyszła Ukraina była państwem niepodległym i demokratycznym, w którym nie ma nacjonalizmu…” – szczęśliwie zauważono w końcu nacjonalizm, na Ukrainie. Chociaż jak już pisałem, na spotkaniu w Poznaniu Wujec go nie dostrzegał na Majdanie, w pokrętnej i mętnej odpowiedzi na moje pytania z tym związane.
W efekcie udało się mi udzielić krótkiej riposty, gdzie zaznaczyłem, że uzyskałem odpowiedź na pytania, których nie zadałem.
Dowiedziałem się między innymi, że flagi czarno-czerwone trzymały jakieś przygodne osoby na Majdanie, a nie członkowie, czy zwolennicy nacjonalistów…
Także dowiedziałem się, że jestem wrogiem Ukrainy i Ukraińców (ciekawe czym się tak wykazałem, pytaniem o to, kto trzymał flagi UPA?, sądzę, że była to troska i niepokój a nie wrogość, w kontekście chociażby tego materiału z Ukrainy: O czym mówi ?Swoboda??? Czy jej działalność jest anty-ukraińska? chyba w pełni uzasadniona).
Dobrze by było, aby doradcy naszego prezydenta jednak nie ośmieszali się w ten sposób (brakiem wiedzy [?]).
wolyn_i_polesie
(na zdjęciu: najnowszy numer „Wołyń i Polesie” na okładce zdjęcie podpisane: „W Kijowie na majdanie 2014 rok czerwono-czarne flagi UPA i „Swobody”. W numerze inne spojrzenie (od mainstreamowego) na politykę wschodnią Polski autorstwa Bohdana Piętki pt.: „Na banderowskim szlaku„)

Cóż, rejestrujemy te wypowiedzi polityków, naszych… – i będziemy starali się uchwycić ich sens, a kiedy się nam to uda, spróbujemy… Cóż innego można? Politycy są „jak święte krowy” .. kiedyś słyszałem. Wierzę jednak, że częstym przypominaniem tego stwierdzenia podczas wszelakich kampanii wyborczych, można chociaż nabawić ich o nerwowość i lekką niestrawność…? Z kolei niewygoda z tego wynikająca (może) przypadkiem doprowadzi do jakiś działań z ich strony?
Pytanie tylko czy pozytywnych dla sprawy, czy też nie?

Piotr Szelągowski

Źródło cytatów i całość materiału: Premier na Podkarpaciu Tusk: Dalsze relacje między Polską a Ukrainą zależne od właściwego zrozumienia historii


Premier złożył kwiaty przed pomnikiem pomordowanych przez UPA we wsi Rudka (zginęło 58 osób).
W dniu 19 kwietnia 1944 r. oddziały banderowskie zaatakowały i spaliły wieś, ocalałym kobietom i dzieciom nakazano „wynosić się za San”. Bandą UPA dowodził Iwan Szpontak ps. „Zalizniak”.

Komitet Budowy Pomnika upamiętniającego ofiary OUN i UPA w Lubaczowie.

Z maila:komitet_budowy_pomnika_lubaczow
„Dnia 23 marca 2014 r. w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury nastąpiło zawiązanie się Społecznego Komitetu Budowy Ponika w Lubaczowie ofiarom OUN i UPA z terenu lubaczowszczyzny. W spotkaniu oprócz mieszkańców Lubaczowa i Powiatu Lubaczowskiego uczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Andrzeja Szlęzaka, Prezydenta Miasta Stalowa Wola, Małgorzaty Dachnowicz, Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu, dr Andrzeja Zapałowskiego ? Adiunkta Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jana Janusza ? Z-cy Wójta Gminy Orły. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Zbigniew Słotwiński, Zastępcą ? Andrzej Szlęzak, Sekretarzem ? Marek Górski, Rzecznikiem Prasowym ? Małgorzata Dachnowicz, w skład komitetu weszli Henryk Goraj, Radny Powiatu Lubaczowskiego, Karaś Józef, Marian Witko, Henryk Wójtowicz i Mirosław Majkowski, Prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. Wolę do Komitetu Honorowego wyrazili już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr Andrzej Zapałowski, Tomasz Żak ? Dyrektor Teatru ?Nie Teraz? z Tarnowa, Jan Janusz ? Z-ca Wójta Gminy Orły, niebawem dołączą kolejne osoby.
Tuż po ukonstytuowaniu się władz komitetu na Sali Miejskiego Ośrodka w Lubaczowie wystąpił ze spektaklem ?Ballada o Wołyniu? tarnowski teatr Nie Teraz. Spektakl był niezwykle poruszający, aktorom udało się nawiązać bliski kontakt z publicznością, nie brakowało momentów, gdzie ból ściskał gardło a łzy same cisnęły się do oczu. Mieszkańcy Lubaczowa byli poruszeni sztuką.

lubaczow

Zebranych swoją obecnością zaszczyciła też pani Maria Magoń ? Burmistrz Miasta Lubaczowa.

Tak o spektaklu i planowanej wizycie w Lubaczowie pisał na stronie internetowej Teatru Nie Teraz dyrektor Tomasz Żak:
?Nasza ?Ballada o Wołyniu? dotrze niemal na granicę z Ukrainą ? do miasta Lubaczów. Systematycznie odwiedzamy miejscowości na tzw. ścianie wschodniej. I okazuje się, co raczej nie jest szerzej znane, że cały ten pas województw lubelskiego i podkarpackiego jest usiany krzyżami ofiar mordów banderowskich i upowskich. ?Wołyń? stał się po latach hasłem oczywistym, choć wciąż trwają próby zakłamania historii i wspomnianej brudnej politycznej gry tym tematem. A wojenna i powojenna historia Lubaczowa i jego okolic są kolejnym dowodem na jednoznaczność ludobójczej i eksterminacyjnej działalności ukraińskich nacjonalistów. Ogółem w latach 1944 ? 1947 z rąk OUN-UPA zginęło w powiecie lubaczowskim ponad 3500 osób, z czego dokładnie ustalono okoliczności śmierci w przypadku 1621 ofiar. Na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie znajduje się 12 mogił zbiorowych i 6 pojedynczy, w których spoczywa 100 żołnierzy poległych w walkach z banderowcami. Żołnierze ci bronili miasta przed atakami setni upowskich, szczególnie w latach 1944 – 45. Doszło nawet do jednoznacznych żądań terytorialnych ze strony ukraińskiej, kiedy to w nocy z 24/25 kwietnia 1944 r. ukazały się w Lubaczowie ulotki wzywające Polaków do opuszczenia miasta do dnia 28 kwietnia do północy.
Tak, wychodzi na to ? i nie raz już to słyszałem, że prezentowanie naszych spektakli w takich miejscach i jeszcze w takim czasie, to nieodpowiedzialność. Czy mówienie prawdy może być traktowane, jako działanie nieodpowiedzialne? Czy ?robienie? teatru, któremu zależy na Polsce jest czymś nieodpowiedzialnym?
?

Małgorzata Dachnowicz
Rzecznik Prasowy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Lubaczowie”

Echa Katynia. Przegląd Filmowy. Poznań.

5 PRZEGLĄD FILMOWY ECHA KATYNIA

W kwietniu, w dwunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 5. przegląd filmowy Echa Katynia. W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Poznański przegląd odbędzie się w dniach 2 ? 4 kwietnia w kinie Rialto przy ul. Dąbrowskiego 38. Początek pokazów każdego dnia przeglądu o godz. 16.00. Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie kina od piątku 28 marca.
Pierwszy dzień przeglądu otworzy film Kuropaty – droga sumienia (reż. Władzimir Samojłau) wyprodukowany przez Telewizję Biełsat, pokazujący miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego. Czytaj dalej Echa Katynia. Przegląd Filmowy. Poznań.

O czym mówi „Swoboda”?… Czy jej działalność jest anty-ukraińska?

Z maila (komentarz kolegi do materiału, pod którym wypada się mi tylko podpisać):

Ten tekst lwowskiego historyka zasługuje na pełne tłumaczenie, ponieważ może pomóc zrozumieć wielu ludziom z kręgu mediów głównego nurtu oraz władzy, że „propaganda” władz i mediów Federacji Rosyjskiej o nazistowskiej proweniencji ruchu Majdanu ma solidne podstawy.

Z wypowiedzi pani wiceminister Pełczyskiej-Nałęcz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wynika, że ta polska instytucja mająca dbać o bezpieczeństwo polskich obywateli, tkwi po uszy w błędnej interpretacji sytuacji na Ukrainie – i te błędy powielane są w mediach polskich, okłamywane jest polskie społeczeństwo. Czytaj dalej O czym mówi „Swoboda”?… Czy jej działalność jest anty-ukraińska?

Wczorajszy Poznań, piątek po południu; Grunwald zakorkowany.

Wczoraj ulica Ściegiennego była zakorkowana od wiaduktu aż do stacji Orlenu między ul. Taczanowskiego a Jugosłowiańską.
poznan_sciegiennego
Wszystko dlatego, że remontowano nawierzchnię na Ściegiennego od kierunku jazdy z Wiaduktu Górczyńskiego.
Dodatkowo Arciszewskiego też stało, aż do skrzyżowania Hetmańskiej z Grochowską (jak nie dalej).
Ulica Palacza wyglądała podobnie w obie strony. Mowa o porach: 15.00-17.30.
Dlaczego takie prace wykonuje się w piątek po południu?
Czytaj dalej Wczorajszy Poznań, piątek po południu; Grunwald zakorkowany.

I rajd po linii Przedmościa Kalisz – Polskie umocnienia.

Krótka adnotacja ze strony dobroni.pl o rajdzie w okolicy Kalisza.
„…Stowarzyszenia: „Miłośnicy Historii Wojen – Kalisz” z Kalisza, „Pasjonaci Samochodów Militarnych” z Ostrowa Wielkopolskiego i Odolanowa oraz „Kompania Wsparcia” z Kalisza zorganizowali: I Rajd po Linii Przedmoście Kalisz….”
Kiedyś w tamtej okolicy zwiedzałem jeden ze schronów. Niestety, ciężko chyba byłoby mi trawić w jego okolice.
Czytaj dalej I rajd po linii Przedmościa Kalisz – Polskie umocnienia.

Petycja: List otwarty w obronie ks. T. Isakowicza-Zaleskiego.

List jest skierowany do:
„My, niżej podpisani, stanowczo protestujemy przeciwko niszczeniu i zawłaszczaniu debaty publicznej przez środowisko
?Gazety Polskiej? i jej redaktora naczelnego, którzy przypisują sobie przymiot posiadania jedynej racji, a wszystkich inaczej myślących pomawiają o współdziałanie z wrogami polskiego państwa i narodu. Szczytem dziennikarskiego bestialstwa jest ich postępowanie wobec ich wieloletniego współpracownika i publicysty ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, którego w swojej zapiekłości uczynili agentem Moskwy. Tego typu zachowanie jest po prostu niegodne.”
Wczoraj u kolegi (do którego specjalnie pojechałem obejrzeć ten wywiad) oglądałem wypowiedź ks Tadeusza w TVP Info. Wiele trafnych uwag. Kolega (zawodowy wojskowy, kresowiak) również zgadzał się z interpretacją przedstawioną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
z_tvp_info_ks_tadeusz
(zdjęcie ekranu TV na którym widać kadr z wczorajszego wywiadu z ks. Tadeuszem)
Czytaj dalej Petycja: List otwarty w obronie ks. T. Isakowicza-Zaleskiego.

Inne spojrzenie na problem?… Co robi Putin?

Przedstawiam do analizy Czytelników słowa Kevina Barretta:

?…Trwające, zachodnie próby destabilizowania Ukrainy, Syrii i Iranu tak samo jak innych krajów są „najnowszymi przykładami starych wzorów agresji” którym przeciwstawia się rosyjski prezydent” napisał w artykule dla Press TV Kevin Barrett profesor studiów islamskich i bliskiego wschodu.

Zaznaczam, nie identyfikuję się z wszystkim co udostępniam na stronie.
Warto chyba jednak poznawać różne punkty widzenia?

Źródło Polskie:
prisonplanet

Źródło oryginalne:
presstv