Festiwal Niepodległości w Tarnowie – komunikat Organizatorów.

Szanowni Państwo,

Przypominamy, że już dziś, tj. w 96. rocznicę odzyskania przez Tarnów wolności – jako pierwszego miasta w kraju – ulicami miasta przejdzie po raz czwarty Tarnowski Marsz Niepodległości.

Chcemy przypomnieć obywatelom regionu i wszystkim rodakom o zwycięskim (a jednocześnie bezkrwawym) powstaniu, jakie dokonało się w Tarnowie w nocy z 30 na 31 X 1918 r., rozpoczynając sztafetę niepodległości, która powędrowała w następnych godzinach do Krakowa i innych polskich miast.

Tradycyjnie, Marsz jest zwieńczeniem głównego bloku imprez w ramach Festiwalu Niepodległości (trwa 3.edycja tego cyklu) .

W tym roku do grona organizatorów Marszu – obok inicjatora, którym jest Stowarzyszenie KoLiber Tarnów – dołącza Młodzież Wszechpolska Tarnów. Współorganizatorem jest m.in. Stowarzyszenie Narodowy Tarnów oraz Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Idziemy razem świętować naszą niepodległość i przypomnieć, że to właśnie na tarnowskiej ziemi sto lat temu się ona odradzała. Zapraszamy wszystkich do wspólnego, godnego świętowania !

Ostatnimi punktami 3. edycji Festiwalu będą zatem dzisiaj wieczorem:

17:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Maksymiliana przy ul. Urszulańskiej 9,

18:00 – IV Tarnowski Marsz Niepodległości ulicami Urszulańską, Krakowską, Katedralną, Rynek, Piekarską, Rybną, Wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza. Zakończenie ok. 19:15.

19:30 ? ogólnopolska inauguracja działalności struktur stowarzyszenia ?Razem dla Kresów? (w Tarnowie powstanie pierwszy oddział w Polsce) z udziałem redaktor naczelnej Polskiego Radia Lwów, znanej społeczniczki Marii Pyż -Pakosz. Miejsce spotkania z tą porywającą mówczynią, wielką polską patriotką ogłoszone zostanie pod koniec Marszu.

Zapraszamy do licznego udziału w tych wszystkich wydarzeniach, w najważniejszym dla patriotycznej tożsamości Tarnowa i ziemi tarnowskiej dniu.

pakosz

Organizatorzy

Dobra knajpa na Grunwaldzie – „Cofernik” – ul. Galileusza os. Kopernika…

Polecam, byłem tam wczoraj na spotkaniu z wolontariuszami z Ukrainy. Piękny pokaz zdjęć – piękne słowa. Obiecali, że napiszą na stronę kilka zdań o tym wolontariacie. I podeślą zdjęcia. Czekam z niecierpliwością. Tymczasem co jeszcze oferuje „Cofernik”?
Rozkład zajęć:
cofernik

Przypominam o Czytaj dalej Dobra knajpa na Grunwaldzie – „Cofernik” – ul. Galileusza os. Kopernika…

Straż Miejska może zniknąć – Poznań stanie się wolny…

Tak, jest możliwość zlikwidowania Straży Miejskiej. Służby (organizacji), która poza kontrolami radarowymi i zakładaniem blokad nie wykazuje się nadmierną publiczną działalnością. Coraz więcej osób w Poznaniu tak uważa. W zasadzie 100% tych z którymi rozmawiam na ten temat. Wczoraj podczas spotkania z jednym z kandydatów na prezydenta miasta, zadałem pytanie o Straż Miejską. Otrzymałem odpowiedź: likwidacja tej służby jest możliwa!
Strażnicy nie kontrolują osiedli, nie mają nocnych służb, nie pilnują porządku (karanie właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach np.), albo jeżeli w ogóle – to karanie tych niegroźnych właścicieli psów (z pudelkami, nie dobermanami).
Ostatnia „akcja” straży miejskiej, którą znam nie była szczególnie bohaterska, raczej na odwrót: Czytaj dalej Straż Miejska może zniknąć – Poznań stanie się wolny…

Dowcip dziś zasłyszany: idą dwa koty przez pustynię….

Jeden mówi do drugiego:
-Wiesz, nie ogarniam zmysłami tej kuwety…

kicia_na_plazy
(…na kanwie pobytu z naszą kotką nad morzem…)
Czytaj dalej Dowcip dziś zasłyszany: idą dwa koty przez pustynię….

„Niemcy odkryli karty – Ukraina marionetką…” materiał z YT

Nadesłany materiał:
http://youtu.be/UjJpbJcneT4

„Dzień Gniewu” Romana Bransteattera w Poznaniu. Teatr Nie Teraz.

Serdecznie polecam ten spektakl w reżyserii mojego Przyjaciela Tomasza Żaka, który już od wczoraj jest w Poznaniu.
Jego „Teatr Nie Teraz”, min wystawił sztukę przedstawiającą bardzo traumatyczny i niezwykle trudny temat; o zbrodni Ludobójstwa na Wołyniu: „Ballada o Wołyniu”, miałem zaszczyt oglądać prapremierę tego spektaklu, a także współorganizować kilka jego pokazów (niestety, nie w Poznaniu). O tym spektaklu umieściłem kilka wpisów na stronie ( Ballada o Wołyniu, ballada o zaginionym świecie, ; Teatr Nie Teraz z Tarnowa ? 13 spektakli ?Ballady o Wołyniu?)
A także o wizycie Tomasza Żaka w Poznaniu: Polonia Christiana ? Spotkanie z twórcą i reżyserem Teatru Nie Teraz Tomaszem Żakiem.
Wspólnie też byliśmy zaproszeni na konferencje w Tarnowie z zeszłym roku organizowaną w ramach Festiwalu Niepodległości.
Poniżej w polecanych linkach na dole wpisu, jest moja relacja z tej konferencji okraszona licznymi zdjęciami, tytuł tego wydarzenia: Festiwal Niepodległości – dzień Kresowy”.
Dwupanelowe spotkanie prowadził Piotr Dżiża (Organizator Festiwalu Niepodległości w Tarnowie, pasjonat Kresów, również nie posiadający (jak i ja) pochodzenia kresowego).

Tomasz Żak i Piotr Szelągowski - Poznań kwiecień 2013
Tomasz Żak i Piotr Szelągowski – Poznań kwiecień 2013

(zdjęcie podczas pobytu Tomasza w Poznaniu 12 kwietnia 2013)

Poniżej;
Informacja Poznańskiego Klubu Polonia Christiana: Czytaj dalej „Dzień Gniewu” Romana Bransteattera w Poznaniu. Teatr Nie Teraz.

W Poznaniu pikiety pod konsulatem nie było…

Kolega, który dotarł pod konsulat przed 17.00 (nie dotarłem – nie udało się, potężne korki z uwagi na przebicie rury gazu, w całym Poznaniu), nie odkrył nikogo. odczeka do 17.01 i oddalił się. Zadzwonił do mnie przedtem, że nie ma po co docierać.
A więc marionetkowe towarzystwo-oddział TMLiKPW nie wysłało NIKOGO. Może nawet nie wiedziało – chociaż maile im słałem.
Tymczasem Przemyśl, Kraków – doskonale jak na razie mam sygnały z tych dwóch miast.
Oto Przemyśl:
http://youtu.be/aFiSXbSV1T0
Czytaj dalej W Poznaniu pikiety pod konsulatem nie było…

Dziś pikieta pod konsulatami i ambasadą Ukrainy – protest…

Kto przyjdzie pod poznański konsulat?
Cztery lata temu dzięki moim staraniom udało się przeprowadzić taki protest.
Teraz jednak nie podjąłem się tego zadania. Chciałbym zobaczyć czy poza mną w tym mieście są jeszcze jakieś siły, które nie myślą za pomocą mediów polskojęzycznych i same z siebie coś zrobią… Wtedy, cztery lata temu telefonicznie namówiłem W. Matkowskiego, aby przystąpił do pomocy w akcji. Teraz nie dzwoniłem nigdzie. I też nikt z poznańskiego TML-u nawet się nie zająknął…
Krążą pogłoski od lat, że to organizacja nie interesująca się upamiętnianiem zbrodni Ludobójstwa dokonanej przez OUN-UPA – chyba ze to do czegoś im się przydaje. Pisałem swego czasu o pokrętnej tablicy, której poznański oddział nawet nie był fundatorem – gdzie nie znalazły się słowa: „Ludobójstwo” i „OUN-UPA”.
Cóż, może najwyższy czas aby w końcu oddali pałeczkę władzy w oddziale towarzystwa innym osobom, które może mniej byłby spolegliwe dla władz miasta, a bardziej jednak dbały o pamięć o Kresach i o tym co się tam stało.
Wielka szkoda, naprawdę – tym bardziej że jest tam sporo indywidualnych osób, które chcą coś zrobić w tym temacie, ale są marginalizowane.
Zdjęcie poniżej przedstawia protest z przed czterech lat – przeciwko gloryfikacji Bandery – uznania go bohaterem narodowym.
pod konsulatem
Poniżej tekst Czytaj dalej Dziś pikieta pod konsulatami i ambasadą Ukrainy – protest…

Poznaniaków rozmowy o sprawach miejskich…

Podczas obecnej kampanii samorządowej prowadzę rozmowy z mieszkańcami. Ciekawsze spostrzeżenia zamieszczam na moim bardziej „prywatnym” blogu: szelagowski.com.pl.
Jednak niektóre uznane przeze mnie za bardzo ważne, jaskrawe wypowiedzi o pewnych stosunkach panujących w mieście będę również i tutaj, podawał do oceny…
Oto jedna z nich:
Czytaj dalej Poznaniaków rozmowy o sprawach miejskich…