Cztery sposoby wydawania pieniędzy … w Polsce?

Z maila regularnego część: 43/2013 (122)

Szanowni Państwo!

Liberałowie wytykają rządzącym wysokie podatki, przypominając że dawnymi czasy zżymano się na dziesięcinę, a teraz podatki sięgają niekiedy nawet 80%. Zapominają jednak o postępie. Pradziad dzisiejszego rolnika nie przeżyłby, gdyby zabrano mu choćby dwa z dziesięciu snopków. Dzisiejszy rolnik przeżyje, ale czy to słuszne z moralnego, a nawet ekonomicznego punktu widzenia?

Są 4 sposoby wydawania pieniędzy: Czytaj dalej Cztery sposoby wydawania pieniędzy … w Polsce?

„Zabiję cię na Evereście” – dwa oblicza wypraw na najwyższą górę świata? Kresowiak z Polski staje „okoniem”.

Etyczno-moralne aspekty wchodzenia na najwyższą górę świata.
Jak się okazuje wspinanie się na górę o nominalnie najwyższej wysokości na Ziemi, jest tak samo zinstytucjonalizowane, z komercjalizowane i zmanipulowane – jak każde każde inne działanie korporacji i innych organizacji zbijających kasę na czymkolwiek, co się do tego nadaje.
Góry oddarte z nimbu piękna i czystości moralnej? Obawiam się że tak.

Spotkanie z Bartkiem Wróblewskim - dwa oblicza Everestu
Spotkanie z Bartkiem Wróblewskim – dwa oblicza Everestu

Kresowiak – Bartek Wróblewski, którego babcia Maria Kwaśniewska z d. Prokopowicz pochodzi z Gołogór k. Złoczowa w dawnym woj. tarnopolskim – opowiadał o Wyprawach na Everest podejmowanych przez niego w latach 2012 i w 2013 w gościnnym pubie: The Brothers Pub.
Czytaj dalej „Zabiję cię na Evereście” – dwa oblicza wypraw na najwyższą górę świata? Kresowiak z Polski staje „okoniem”.

Koszulka rocznicowa 11 lipca – dzięki niej poznałem dwie relacje kresowian.

Dwa tygodnie temu, poznańska hurtownia „Integart”, zajrzałem aby kupić jak zwykle drobiazgi, przy okazji wymienić kilka uwag z kierownikiem oddziału poznańskiego tej dużej firmy. Miła, sympatyczna atmosfera, wchodzi następny klient którego znam z widzenia. Zaczyna się przyglądać mi: odsuwa poły firmowego polara z inicjałami „IOH” i spogląda na mapę Polski przedwojennej z zaznaczonym Wołyniem. Wskazuje mniej więcej punkt w którym na bardziej szczegółowej mapie jest miejscowość Równe.

Wołyń 11 lipca 1943 - na koszulce rocznicowej 2013 rok
Wołyń 11 lipca 1943 – na koszulce rocznicowej 2013 rok

I snuje opowieść… Czytaj dalej Koszulka rocznicowa 11 lipca – dzięki niej poznałem dwie relacje kresowian.

Z życia wzięte (zapisane) – na wesoło; Polak mówi: humorystycznie…

Kilka  odnotowanych lapsusów językowych… Może też macie podobne obserwacje?
„Das ist maine „żona”…”
„Sprzedaliśmy Niemcowi za 17 tysięcy Eurodolarów…”
„Że tak powiem, nie będę latać jak dzika świnia…”
Czytaj dalej Z życia wzięte (zapisane) – na wesoło; Polak mówi: humorystycznie…

Festiwal Niepodległości w Tarnowie. Sesja naukowa o Kresach.

ZAGŁADA KRESÓW
Ogólnopolska sesja popularnonaukowa „Zagłada Kresów”, odbędzie się 28 X w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, jako impreza towarzysząca II Festiwalowi Niepodległości. To kontynuacja projektu sprzed 5 lat zorganizowanego przez trzy tarnowskie stowarzyszenia we współpracy ze Starostwem Powiatowym, zatytułowanego „Zagłada. Sesja popularnonaukowa w 5 aktach z antraktami”.
Podmiotowym tegorocznej sesji będzie tematyka edukowania w zakresie historii tzw. rzezi wołyńskiej. W sesji wezmą udział najwybitniejsi znawcy tematu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i twórcy zajmujący się tragedią Kresów.
IIFN_logo
Sesję  rozpocznie prezentacja zapisu spektaklu ?Ballada o Wołyniu? Teatru Nie Teraz Czytaj dalej Festiwal Niepodległości w Tarnowie. Sesja naukowa o Kresach.

Relacja z ekshumacji na Ukrainie: Stary Gaj.

„2013 rok Październik:
Relacja  z Pogrzebu ekshumowanych w Starym Gaju.
W dniu 19.10.2013 r wybrałem się na Ukrainę aby uczestniczyć w pogrzebie 79 ofiar ekshumowanych w miejscowości Stary Gaj gdzie zamordowano około 600 mieszkańców Starego i Nowego Gaju. Ekshumacji dokonano w miesiącu wrześniu do której doszło po wielu latach starań. Ekshumowana mogiła to były rów strzelecki gdzie dokonywano zbrodni ? ofiary przeprowadzano z budynku znajdującej się w pobliżu szkoły do której wcześniej spędzono mieszkańców. Według relacji dr. Popka ofiarami były w większości dzieci, oraz osoby w wieku do lat 40 (tylko 2 ofiary miały więcej jak 70 lat)….
Za krzyżem  miejsce  ekshumacji
Za krzyżem widocznym na zdjęciu miejsce ekshumacji.
Czytaj dalej Relacja z ekshumacji na Ukrainie: Stary Gaj.

Łężyca; odsłonięcie nowych tablic upamiętniających ofiary OUN-UPA.

Podczas sobotniej uroczystości, po uroczystej sesji radnych województwa odbywającej się w Łężycy, gdzie przyznano ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu honorowe obywatelstwo gminy Zielona Góra, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Prawo do Prawdy” wyprodukowanego społecznie przez mieszkańców Łężycy, a upamiętniającego ich losy, ich miejscowości na kresach wschodnich, i ich martyrologię…

Łężyca 19 października nowe tablice poświęcone ofiarom OUN-UPA
Łężyca 19 października nowe tablice poświęcone ofiarom OUN-UPA

Po filmie odprawiono Mszę Św. której przewodniczył ks. biskup Stefan Regmunt. Czytaj dalej Łężyca; odsłonięcie nowych tablic upamiętniających ofiary OUN-UPA.